20.03.2019 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Producenti mlieka sa boria s personálnou krízou

Chov hovädzieho dobytka a následnú produkciu mlieka postihla personálna kríza. Producenti surového kravského mlieka ju naplno pociťujú v ostatných dvoch rokoch, a zdá sa, že situácia sa bude ešte zhoršovať. Hrozí slovenským poľnohospodárom, že sa o dobytok nebude mať kto starať?

Z vyjadrení predstaviteľov Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) vyplýva, že záujem o prácu pri výrobe mlieka u nás je len minimálny. Pritom na prvom mieste už dôvodom nie je výška mzdy, ale skôr časová náročnosť práce a nízky spoločenský status. Zhodli sa v tom, že v tomto smere je potrebné v našej spoločnosti vyvrátiť mýty, ktoré v nej kolujú, a že treba ukázať pravdivý obraz o chove hovädzieho dobytka a o výrobe mlieka. Tento sektor potrebuje mladých, stredoškolsky aj vysokoškolsky vzdelaných a počítačovo zručných ľudí.

„Spoločnosť Agrocoop Imeľ, ktorá ročne vyrobí 7,2 miliónov litrov mlieka, vstúpila pred dvoma rokmi do duálneho vzdelávania. V okrese Komárno každý rok absolvujem stretnutia s rodičmi žiakov ôsmych a deviatych ročníkov základných škôl. Vysvetľujem im, ako sa v ostatných rokoch zmenila práca v živočíšnej výrobe, a aké je v našej spoločnosti finančné ohodnotenie. Napriek tomu prakticky nie je záujem o štúdium daného smeru zo strany žiakov a ich rodičov. Sme síce zaradení v duálnom vzdelávaní, ale aj tak nemáme žiadnych študentov,“ hovorí Alexander Pastorek, riaditeľ spoločnosti Agrocoop Imeľ a predseda SZPM.

Aj v dôsledku tohto nezáujmu bola situácia u poľnohospodárov v Imeli vážna a preto pristúpili k rapídnemu zvýšeniu miezd v živočíšnej výrobe.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down