Občianske združenie Svatobor, ktoré prevádzkuje komunitné ekostrediská pri Hanušovciach a obci Rudlov v okrese Vranov nad Topľou, rozšírilo svoju činnosť v tomto roku o produkciu bioosív. Nový projekt združenia dá prácu ľuďom zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Inovatívnu iniciatívu združenia zameranú na produkciu bioosív podporili v týchto dňoch dotáciou v celkovej výške 60.000 eur viaceré nadácie. "Zmyslom tohto projektu je nielen ponúknuť alternatívu ku geneticky modifikovaným osivám, ale aj zamestnávanie ľudí zo sociálne znevýhodneného prostredia. Celý zisk z našej produkcie, ktorá bude smerovať na stredoeurópsky trh, bude teda použitý na udržanie 10 pracovných miest, ktoré máme už teraz vytvorené. V pláne máme ďalej vytvoriť sezónne v čase výsadby a zberu osív ďalších 10 sezónnych pracovných miest," informoval TASR zástupca združenia Svatobor Štefan Straka.
Úvodná fáza projektu odštartuje podľa jeho slov v septembri tohto roka a potrvá 18 mesiacov. "V nasledujúcom období si vyskúšame, ktorým druhom osív zeleniny a rastlín sa najlepšie darí v našich podmienkach. Budeme sa následne špecializovať na tie s najvyššou výnosnosťou," poznamenal Straka s tým, že na pozemkoch za Rudlovom a pri Hanušovciach chcú pracovať s osivami zeleniny - paradajky, patizóna, kôpru, ako i materinej dúšky, nechtíka lekárskeho, harmančeka, mäty, medovky a ligurčeka. Peniaze získané z grantu nadácie použije Svatobor na výstavbu zavlažovacej vodnej nádrže, no predovšetkým na zakúpenie technológie potrebnej na sušenie osív.
Ekostrediská pod taktovkou OZ Svatobor poskytujú prácu rómskym komunitám z regiónu už niekoľko rokov. "Za obcou Rudlov sme vybudovali ovocný sad, viacero kompostovísk a počas sezóny tu obhospodarujeme zeleninovú záhradu. Rozbehli sme tu zároveň remeselnú výrobu metiel z brezového prútia a ciroku," uzavrel Straka.
(tasr)