27.08.2013 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkcia českých pivovarov klesla

Českým pivovarom tento rok opäť klesá odbyt. Na vine je počasie. V rokoch 2009 až 2010 bojovali českí pivovarníci s nástupom ekonomickej krízy. Produkcia piva v krajine sa počas týchto dvoch rokov znížila celkovo o takmer 15 %.

PRAHA. V tomto roku sa ich nočná mora opäť vracia. Dôvodom je pre zmenu nepriaznivé počasie, konštatuje na svojej internetovej stránke český denník E15. Podľa najnovších údajov za 1. polrok 2013 klesla výroba piva v českých pivovaroch o 2 % a celková spotreba zlatého moku sa znížila o 4 %. Vlani v rovnakom období pritom pivovary zaznamenali nárast odbytu, vrátane exportu, o 4,9 % a v samotnom Česku sa dopyt po pive za prvých šesť mesiacov 2012 zvýšil o 5,2 %.

"Na tohtoročnom poklese sa výraznou mierou podieľalo chladné počasie v marci aj v máji, ale aj júnové povodne a tiež zhoršujúca sa ekonomická situácia obyvateľstva," uviedol predseda Českého zväzu pivovarov a sladovní František Šámal.

Pivovarníkov najviac zasiahli práve júnové záplavy, dopyt po pive sa prepadol medziročne až o 7,5 %. Záplavy totiž v Čechách poškodili množstvo reštaurácií a pohostinských zariadení, mnohé z nich museli prerušiť prevádzku aj na niekoľko týždňov.

"Predbežné čísla za júl zatiaľ vyzerajú lepšie než za 1. polrok, ale aká bude situácia do konca roka, to sa ťažko odhaduje. Všetko závisí od počasia, ktoré je zvlášť v tomto období pre predaj piva kľúčové," dodal F. Šámal k výhľadu na celý rok.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down