04.05.2018 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Profesionálne poradenstvo s uceleným portfóliom prípravkov

Sériu jarných odborných seminárov usporiadala pre pestovateľov spoločnosť AM-AGRO, konkrétne vo Dvoroch nad Žitavou. V centre pozornosti boli témy zamerané na reguláciu porastov, technológie ošetrenia ozimín, repy, kukurice a slnečnice, aktuálne choroby obilnín a repy, či špecifiká výživy a hnojenia repky a pšenice.

Hostí podujatia privítal Ing. Gabriel Villár, obchodný riaditeľ spoločnosti AM-AGRO. Zhodnotil výsledky spoločnosti, pričom skonštatoval, že v poslednom roku došlo k jej rozmachu: „Naša spoločnosť v súčasnosti disponuje komplexným portfóliom prípravkov pre ošetrovanie dôležitých poľnohospodárskych plodín vrátane stimulátorov a regulátorov rastu, pomocných látok a taktiež prípravkov pre výživu rastlín ako sú listové a kryštalické hnojivá.“ V kategórii fungicídov upriamil pozornosť na dve novinky: Albukol Plus s vyšším obsahom účinnej látky tebuconazole (430g/l) a Cloril – špecialistu na septoriózy. V insekticídoch ponuku rozšírili o Cythrin Max s vyššou koncentráciou účinnej látky cypermethrin (500g/l) s registráciou do širokého spektra plodín. Zo stimulátorov rastu vyzdvihol ťažiskový biostimulátor ASAHI SL.

Ochrana obilnín s dôrazom na termín aplikácie

„Ak chce pestovateľ dosiahnuť nadpriemerne vysoké úrody, musí detailne zvládnuť technológiu ošetrenia, najmä čo sa termínov aplikácie týka," uviedol Ing. Marcel Sako zo spoločnosti NU-Agrar. Do fázy BBCH 31 - 32 by sme mali mať aplikácie herbicídov a morforegulátorov ukončené. Následne nastáva tzv. "veľká perióda klasu", kedy klas rýchlo narastá do dĺžky 5 až 7 centimetrov, podľa M. Saka by použitie herbicídu, alebo morforegulátoru rastu výrazne negatívne ovplyvnilo vývoj klasu a teda úrodu. Ak z určitých dôvodov nezabralo prvé morforegulačné ošetrenie, tak ďalšia aplikácia je možná vo fázach BBCH 37 až 48. V prípade aplikácie sulfonylmočovín je potrebné, aby rastliny aktívne rástli, nevhodné sú kolísavé teploty a príliš vlhké podmienky. Pri použití rastových herbicídov sú dôležité teploty prostredia okolo 12 až 15°C, nevhodné je silné slnečné žiarenie. Ideálne obdobie pre aplikáciu herbicídov na báze účinnej látky diflufenican je od sejby až po plné odnožovanie obilniny. Optimálne rastové fázy pre aplikáciu sulfonylmočovín (pôdny a listový účinok) sú BBCH 0 až 29, nevhodná pre aplikáciu je fáza BBCH 31/32 (veľká perióda), prípadne ak sú porasty husté (vo fáze BBCH 30 - 31), kedy nastáva redukcia odnoží.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down