Prognóza úrod zrna kukurice siatej v roku 2017

Kukurica (Zea mays L.) je už od dávna nazývaná kráľovnou našich polí a to nielen z dôvodu jej veľkoplošného zastúpenia na našom území, ale aj z hľadiska jej širokého využitia v poľnohospodárstve, v potravinárstve i v priemysle. Produkcia tejto dôležitej plodiny sa za posledné storočie významne zvýšila. Pri jej širokoriadkovom spôsobe pestovania je náročná na požiadavky prostredia i technologické postupy. Nezanedbateľný je aj konkurenčný vplyv burín (odber živín a pôdnej vlahy, zatieňovanie).

Z pohľadu histórie je kukurica veľmi stará rastlina. Do Európy sa dostala po príchode Španielov do Ameriky. Na Slovensko sa dostala z Maďarska v polovici 18. storočia. Dnes je rozšírená po celom svete, pretože vďaka cudzoopelivosti je veľmi prispôsobivá. K najväčším producentom kukurice patrí USA, Čína, EÚ, Brazília, Mexiko, Argentína, India.

Kukurica je významnou poľnou plodinou, využiteľná v širokom spektre hospodárstva. Využívaním šľachtiteľských postupov, systémových a účinných herbicídov, ako aj racionálnym využívaním techniky na obrábanie pôdy a sejbu, je možné zvýšiť efektívnosť a rentabilitu výroby zrna kukurice. Za finálnu operáciu technologického postupu možno jednoznačne považovať zber kukurice.

Zhodnotenie počasia

Ako uvádza na svojich stránkach SHMÚ, počasie v apríli má často premenlivý charakter. Táto premenlivosť má viacero príčin a súvisí predovšetkým s nestabilnou polohou frontálnej zóny, ale napríklad aj so zväčšujúcim sa množstvom slnečného žiarenia, ktoré prinášajú stále dlhšie dni. Súčasne sa v Arktíde ešte stále nachádzajú pomerne veľké zásoby studeného vzduchu. Preto v priebehu apríla na našom území často pozorujeme výskyt prvého letného dňa, ale poľnohospodári musia počítať ešte aj s výskytom mrazov a to aj v nížinách. Za vhodnej situácie (prílev studeného vzduchu, následne utíšenie vetra a zmenšenie oblačnosti počas noci) môžu mať mrazy aj plošne rozsiahlejší výskyt. Na začiatku mesiaca ešte mrazy zväčša nespôsobujú väčšie škody, ale v závere mesiaca bývajú následky pre poľnohospodárov, ovocinárov a záhradkárov vzhľadom na vyšší stupeň vývoja vegetácie značné.

Podľa údajov SHMÚ bol začiatok apríla 2017 na Slovensku slnečný a teplý. Už v jeho prvých dňoch zaznamenali v SHMÚ krátku sériu letných dní, to znamená, že maximálna denná teplota vzduchu dosiahla aspoň 25°C. V rámci územia SR sa vyskytli spolu tri takéto dni v rade, a to v dňoch od druhého do štvrtého. apríla 2017. Letný charakter počasia sa prejavil aj výskytom prehánok a búrok. Po veľmi teplej prvej aprílovej dekáde sa začalo postupne ochladzovať a predovšetkým v priebehu Veľkej noci nadobudlo počasie premenlivejší charakter. Približne od polovice apríla klesla priemerná denná teplota vzduchu pod normál z rokov 1961 – 1990 a v ďalších dňoch sa ešte výraznejšie ochladilo. V stredu, 19. apríla začal na územie Slovenska prúdiť od severovýchodu studený, pôvodom arktický vzduch. Taktiež došlo i k nástupu veterného počasia, ktoré bolo na našom území v stredu a vo štvrtok (19. a 20. apríla). Na staniciach v nižších polohách SHMÚ v týchto dňoch nameralo i zvýšené maximálne nárazy vetra. Okrem silného vetra bol hlavným rysom počasia aj výskyt výdatných zrážok a sneženia.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *