17.09.2019 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proti hrabošom udelená výnimka

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR povoľuje v termíne od 5. septembra do 31. decembra 2019 uvedenie na trh a použitie prípravku na ochranu rastlín pod obchodným názvom Ratron GW s účinnou látkou fosfid zinočnatý na ochranu proti hrabošovi poľnému Microtus arvalis, hrabošovi močiarnemu Microtus agrestis a hrdziakovi lesnému Clethrionomys glareolus vkladaním do nor.

Signalizačná správa

Predpoklad gradácie

V roku 2019 došlo lokálne k extrémnemu premnoženiu hrabošov aj napriek preventívnym opatreniam najmä vo viacročných krmovinách, prípadne plodinách siatych po ich vyorávke, v ozimnej repke, v ozimných obilninách a trvalých porastoch (sady), čo bolo potvrdené hlásením priamo z praxe alebo z pozorovaní fytoinšpektorov. Vzhľadom k tomu, že je predpoklad ďalšej gradácie škodcu (hlásené škody na úrode sú lokálne až vo výške 80 percent) pričom na ochranu proti hrabošom nie sú v súčasnosti v Slovenskej republike autorizované žiadne prípravky na ochranu rastlín, MPRV SR povoľuje uvedenie na trh a použitie prípravku Ratron WG proti hrabošovi poľnému, hrabošovi močiarnemu a hrdziakovi lesnému s aplikáciou na poľnohospodárskej aj nepoľnohospodárskej pôde.

Pri dodržaní určeného účelu a spôsobu použitia (aplikácia vkladaním hlboko do nor v ohniskách výskytu škodcu) sa neočakáva prekročenie súčasných platných MRL pre fosfán a fosfidové soli.

Žiadateľ spoločnosť Ekolas, s.r.o., Paderovce, Poľná 11/2, 919 30 Jaslovské Bohunice podala žiadosť o autorizáciu prípravku v Slovenskej republike vzájomným uznaním. Vzhľadom na akútnu potrebu aplikácie prípravku pred ukončením konania o autorizácii, ministerstvo povoľuje uvedenie na trh a použitie prípravku Ratron GW v sezóne 2019.

Ratron GW je rýchlo pôsobiaci rodenticídny prípravok vo forme pšeničného zrna. Obsahuje fosfid zinočnatý, balenie: 25 kg vrece s PE fóliou. Je odolný voči dažďu a je ošetrený proti klíčivosti. Vďaka novej technológii zloženia je zabránené fumigácii aktívnej zložky pred konzumáciou návnady. Znamená to výrazné zníženie strachu hrabošov z návnady a dodatočnú ochranu používateľa. Návnada zostáva v plnej miere účinná a atraktívna až do konzumácie. Po konzumácii návnady sa začne v žalúdku hraboša pôsobením žalúdočnej kyseliny vylučovať z účinnej látky fosfidu zinočnatého fosfán (hybrid fosforu). Fosfán je veľmi silný jed pre metabolizmus a nervovú sústavu a hraboše zabíja do jednej až troch hodín. Účinná látka sa týmto rozloží a nehrozí riziko sekundárnej otravy.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down