12.01.2012 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prvá celoštátna prehliadka na Slovensku

Na známosť celej poľnohospodárskej verejnosti sa dáva, že od budúceho roka aj Slovensko bude mať svoju celoštátnu prehliadku odrodových, chemických a výživových pokusov. Kým Nemci majú svoje preslávené Feldtagy, Česi výstavu Naše pole, u nás akcia podobného charakteru až doteraz chýbala. To však už od budúceho roka neplatí. Rozhodlo sa o tom 23. augusta v Dvoroch nad Žitavou, kde sa podujatie pod názvom „Celoslovenské dni poľa“ uskutoční.

Vzorom pripravovanej akcie sú nemecké Feldtagy. Jazdilo sa na ne od deväťdesiatych rokov a jazdí sa na ne až do dnes. Pozrieť si systém maloparcelkových pokusov, ktorý je systémom moderných prezentácií odrodových pokusov a ktorý prezentuje celý svet poľnohospodárstva. Kľúčovým cieľom Celoslovenských dní poľa bude pripraviť pre poľnohospodárov čo najúplnejší prehľad odrodových pokusov, chemickej ochrany a výživy. Aby akcia bola prioritnou akciou pre všetkých množiteľov a šľachtiteľov odrôd, pre firmy dodávajúce chémiu a hnojivá, ako aj pre samotných poľnohospodárov.

Základom je dobrý nápad
Profi Press je vydavateľstvo odborných časopisov a knižných publikácií v Čechách a na Slovensku. Okrem toho je usporiadateľom rôznych odborných akcií, ako napríklad Dni zemědelce, alebo spomínanej výstavy Naše Pole. „Slovo „profi“ má vyjadrovať odbornosť a ako vydavateľstvo sme tu preto, aby sme poľnohospodárom poskytli odborné informácie nielen prostredníctvom odborných časopisov a kníh, ale aj usporiadaním odborných akcií pod šírim nebom. S vedomím, že musíme svoju redaktorskú prácu pre poľnohospodársku verejnosť robiť profesionálne, chceme rovnako tak pristupovať aj k usporiadaniu Celoslovenských dní poľa“, uviedol Martin Sedláček, riaditeľ vydavateľstva.

Ako to docieliť?
Prvoradou podmienkou, aby sa akcia mohla uskutočniť bolo nájsť vhodný podnik. Tým spoľahlivým partnerom, ktorý na tento účel poskytol pozemok o výmere 10 ha a zapožičal techniku je Združenie agropodnikateľov, družstvo Dvory nad Žitavou. Samotné družstvo, ako aj jeho predsedu, Stanislava Becíka snáď ani netreba predstavovať. Lokalita vyčlenená na Celoslovenské dni poľa sa nachádza na Mikulášskej ceste. Je to vyrovnaná plocha s kvalitnou pôdou a dobrým prístupom. Je vyhnojená a pripravená na sejbu repiek v termíne okolo 5. septembra. „Náš poľnohospodársky podnik sa rád stane spoluorganizátorom akcie, pretože tieto prehliadky odrodových pokusov majú pre poľnohospodárov veľký význam“, uviedol vo svojom vystúpení Stanislav Becík.
Druhým kľúčovým faktorom je odborne fundovaný kolega, ktorý bude mať akciu pod patronátom a bude ju organizačne aj odborne zastrešovať, a je ním Ing. Dušana Blaho.
Tretím kľúčovým a dá sa povedať tým najdôležitejším faktorom bol záujem šľachtiteľov a množiteľov odrôd, dovozcov a predajcov chémie a hnojív, na ktorých ľudovo povedané stála aj padala celá akcia. Aby sme ich presvedčili, že usporiadať takúto akciu je užitočné a hlavne prínosné pre poľnohospodársku verejnosť.
Už samotný fakt, že pozvanie prijali a na stretnutie prišli zástupcovia všetkých významných spoločností bolo akýmsi svetielko nádeje, že sa predsa len podarí zorganizovať prvú celoslovenskú prehliadku odrodových pokusov. Za usporiadateľov sme už teraz radi, že účasť prisľúbila väčšina firiem.

Na čo sa môžu pestovatelia tešiť?
Návštevníci sa môžu tešiť na 10 ha pozemok plný pokusných parciel. Okrem obilnín a olejnín sme pripravení vysiať aj menej známe, ale zato perspektívne plodiny. Budú sa prezentovať najmodernejšie technológie ochrany a hnojenia rastlín. To všetko doplnené o množstvo sprievodných akcií. Pravidelne vás v Roľníckych novinách budeme informovať o pripravovanej výstave. O stave porastov, ako sa im darí, o úkonoch, ktoré sme už urobili a ktoré nás ešte len čakajú.
Chceme, aby sa Celoslovenských dní poľa zúčastnilo čo najviac poľnohospodárov. Aby bola skutočne prínosom pre prax v dobe, keď sa každý rozhoduje, ako čo najefektívnejšie využiť korunu. A ako Stanislav Becík správne zdôraznil, aby Celoslovenské dni poľa neboli prvou a zároveň poslednou, ale prvou a prestížnou akciou, ktorá si postupne získa podobnú priazeň a návštevnosť , ako jeho predchodcovia v iných krajinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down