01.03.2023 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prvá jarná fungicídna ochrana?

Áno, ideálna a všestranná.

Pri skorom jarnom ošetrení ozimných pšeníc i jačmeňov potrebujeme chrániť porasty proti pomerne širokému spektru chorôb. Zameriavame sa na choroby päty stebla, pravý steblolam aj listové choroby.

Zdravá báza stebla je jedným zo zásadných faktorov, ktoré nám napomáhajú udržať optimálnu kondíciu porastov. Zdravé bázy umožňujú mladým rastlinám, ktoré úspešne prekonali zimu, lepšie fungovať. Ďalej zaisťujú dobrý príjem vody aj živín a rastliny tak majú optimálne podmienky pre svoj rast a vývoj v priebehu celej vegetačnej sezóny.

Už žiadne zlomeniny, tá správna voľba

Pre široké spektrum účinku nielen na listové choroby, ale aj steblolam je Unix® 75 WG perfektnou voľbou. Výhodou je jeho účinnosť na oba patotypy steblolamu (pšeničný aj ražný) a pomerne široké spektrum listových chorôb (septorióza pšeničná, múčnatka trávová pri pšenici i jačmeni, hnedá a rynchospóriová škvrnitosť pri jačmeni, a ďalšie).

V porovnaní s azolmi nízke teploty nie sú problém

Pri aplikáciách na jar sa veľmi často stretávame s pomerne variabilným a nie príliš ideálnym priebehom počasia pre aplikácie. Asi najviac nás trápia nízke teploty. Tie môžu byť problematické v prípade aplikácie prípravkov s obsahom azolov. Potrebná teplota pre ich dobrú účinnosť je minimálne 8-10 °C. Pre Unix® 75 WG nižšie teploty nie sú žiadny problém, spoľahlivo funguje a zaisťuje ochranu už od 5 °C.

Ideálny termín proti steblolamu je začiatok stĺpkovania

Ak sa chceme pri ochrane porastov zamerať na steblolam aj listové choroby, ideálny termín pre aplikáciu je na začiatku stĺpkovania v BBCH 30. Steblolam totiž prerastá do pletív bázy stebiel v čase stĺpkovania až počiatku predlžovacieho rastu. Patogén je potrebné v jeho rozvoji zastaviť skôr, než trvalo poškodí pletivá bázy, potom sú už škody nevratné. Pre Unix® 75 WG je tento termín ideálny aj preto, že aplikácia proti listovým chorobám je realizovaná preventívne, efekt účinku je potom vynikajúci. Ochrana Unix® 75 WG pretrváva približne 3-4 týždne, takže prekleniete obdobie od obnovenia vegetácie rastovej fázy, kedy sa budete zameriavať na intenzívnu a vysoko dôležitú ochranu vlajkového listu. V prípade, že vyžadujete už skoro na jar pomerne intenzívnu ochranu, môžete Unix® 75 WG použiť v tank mix kombinácii s ľubovoľným azolovým partnerom.

Skvelý partner k regulátorom rastu

V období začiatku stĺpkovania tiež veľmi často riešime, obzvlášť pri oziminách, prvý regulačný zásah. Zameriavame sa predovšetkým na posilnenie bázy stebla a rozvoj koreňov. Pri odrodách s dlhým steblom aj na krátenie. Tu je Unix® 75 WG veľmi dobrým partnerom. Bez problémov ho možno použiť v tank mix kombinácii s regulátormi rastu Moddus® či Moddus® Flexi. Unix® 75 WG nemá,  na rozdiel od azolov, synergický efekt na intenzitu krátenia. Táto kombinácia je preto pre rastliny oveľa šetrnejšia a dá sa uplatniť aj pri odrodách s krátkym steblom alebo pri suchšej jari, kedy sa potrebujeme pri regulácii zamerať predovšetkým na funkciu posilnenia.

Pri použití Unix® 75 WG v tank mixe s EC alebo ME formuláciami odporúčame najskôr v aplikačnom zariadení rozpustiť Unix® 75 WG a potom pridávať tekuté produkty na ochranu rastlín, aby sme predišli prípadným problémom s rozpustnosťou WG formulácie.

Pre prvé fungicídne ošetrenie pšenice a jačmeňa ozimného máme jednoznačné odporúčanie. Aplikujte skoro na jar Unix® 75 WG a máte vyhrané.

Choroby, ktoré môžu potrápiť váš porast ozimnej pšenice a jačmeňa: 1. múčnatka trávová, 2. septoriózy, 3. helmintosporióza pšenice (DTR), 4. rynchospóriová škvrnitosť, 5. steblolam, 6. hnedá škvrnitosť jačmeňa

  

Ing. Václava Spáčilová, PhD.
Syngenta Slovakia s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down