03.03.2023 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prvé pneumatiky VX-Tractor na Slovensku

Niet pochýb o tom, že práca v poľnohospodárstve je náročná. Dlhé pracovné dni na poli i v doprave prinášajú opotrebovanie pneumatík každého traktora. Rastúci výskyt extrémov počasia a nedostatok vhodnej pracovnej sily ako i snaha dosahovať vyššiu efektivitu núti farmárov kupovať stroje stále väčších výkonov a rozmerov. Pričom so strojom s vyšším výkonom je spojená aj väčšia prevádzková hmotnosť. Preto je veľmi dôležité zvoliť správnu konštrukciu pohonu, správne pneumatiky a prevádzkovať ich čo najefektívnejšie.

Len málo iných riešení v poľnohospodárstve ponúka takú vedecky a prakticky overenú viacnásobnú využiteľnosť ako jazda s optimalizovaným tlakom v pneumatikách. Bez ohľadu na to, či obsluha stroja optimalizuje tlak v pneumatikách manuálne, poloautomaticky, keď stroj stojí, alebo pohodlne v pohybe, výhody používania správneho tlaku v pneumatikách sú mimoriadne rozmanité. Spoločnosť Donaufarm sme navštívili z našej redakcie prvýkrát po štyroch rokoch, tentoraz kvôli vôbec prvým namontovaným pneumatikám Bridgestone VX-Tractor na traktore John Deere 8530 na Slovensku.

Dánski investori podnikajú na Slovensku od roku 2006, keď sa spoločnosť Donau farm začala formovať v Šamoríne. Práve na tomto stredisku sme sa stretli s jedným z mechanizátorov spoločnosti, Ing. Radovanom Švardom, ktorého sme mali možnosť počas našej návštevy podniku vyspovedať.

Mechanizátor skupiny Donau farm patril v minulosti do pedagogického zboru Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, odkiaľ zamieril do prvovýroby a pracuje v nej už viac, ako 15 rokov. „V prvovýrobe som mal zatiaľ možnosť pracovať v dvoch rozdielnych podnikoch, medzi ktorými vidím niekoľko rozdielov. Ten hlavný spočíva v ich zameraní a v štruktúre podniku. V PD Vráble sme prevádzkovali aj živočíšnu výrobu, kdežto v spoločnosti Donau farm sa zaoberáme čisto rastlinnou výrobou. Druhým hlavným rozdielom je výmera. V PD Vráble sme mali toho času len 1 200 ha, kdežto skupina Donau farm obhospodaruje dnes takmer 27 tis. ha. Vo Vrábľoch sa toho času rozbiehal SKPOS a ja som mal tú príležitosť prvýkrát dostať do praxe RTK navigáciu. V tom čase sme chceli využiť potenciál dostupných zdrojov, nehradiť žiadne drahé poplatky a využiť to, čo ponúka Geodetický a kartografický ústav, čo je vzhľadom na technické riešenie a cenu je unikát,“ porozprával nám v úvode rozhovoru o svojej profesijnej minulosti skúsený mechanizátor.

Skupina Donau farm využíva pri pestovaní poľných plodín tie najmodernejšie technológie. Spoločnosť sa zameriava výhradne na rastlinnú výrobu, a to na pestovanie repky olejnej, pšenice, jačmeňa, hrachu, slnečnice, kukurice a cukrovej repy. Snahou v spoločnosti je už niekoľko rokov obmedzovať prejazdy po poli a znižovať utláčanie pôdy. V strojovom parku firmy väčšinou nájdeme techniku so zábermi 12 m a násobkami tejto hodnoty. Závesné náradie je teda vyberané vždy s pracovnými zábermi 12 m, poprípade 6 m. „Na utláčanie pôdy samozrejme vplýva aj výber pneumatík, pri ktorom berieme do úvahy najmä oblasť nasadenia techniky. Je samozrejmosťou, že k najväčšiemu opotrebeniu agropneumatík dochádza v doprave. Najideálnejším riešením pre obmedzenie či už opotrebovania pneumatík, alebo zníženie utláčania pôdy by bolo samozrejme zakaždým podľa použitia stroja a náradia meniť hustiace tlaky. To však v praxi manuálne bude robiť len málokto, aj keď na trhu sú už dostupné systémy, ktoré sú schopné naraz dofukovať všetky pneumatiky. Ich použitie je však len na úplnom začiatku. Práve z tohto dôvodu sa snažíme vyberať vždy čo možno najlepšiu a najkompromisnejšiu alternatívu, ktorá by bola vhodná do všetkých podmienok,“ konštatuje Ing. Radovan Švarda.

Akcent na dáta

Podľa slov mechanizátora je v skupine kladený nemalý dôraz na testovanie pneumatík. V Kalnej nad Hronom, ale rovnako aj v Šamoríne, či na iných strediskách, tak dochádza ku skúšaniu rôznych značiek a dezénov pneumatík. Čo sa týka opravárenstva, v podniku dostávajú aj priestor na to, aby si nechávali vyrábať náhradné diely takpovediac na mieru, zlepšovali ich a menili použité materiály. Ak dôjde ku problému s niektorým dielom, objednajú si originálny diel, a následne aj si ho dajú vyrobiť z iného materiálu a porovnávajú ich kvalitu a životnosť.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down