19.10.2018 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prvky elektroniky v konštrukcii obilných kombajnov

Ako je možné vidieť predovšetkým na rôznych výstavách, výrobcovia obilných kombajnov vo svojich strojoch využívajú čoraz viac vyspelých technológií, a to ako v mechanických, tak predovšetkým v elektronických systémoch. Sledovanými cieľmi sú zvýšenie výkonnosti a efektívnosti výmlatu a kvality práce, prípadne úpravy existujúcich modelov pre zvýšenie efektívnosti prevádzky a bezpečnosti práce.

Pre nové obilné kombajny je preto charakteristické využitie elektronických kontrolných riadiacich a automatizačných prvkov, bez ktorých sa už obsluha stroja, servisná diagnostika a spracovávanie databázy prevádzkových informácií nemôže zaobísť. Najnovšie konštrukčné trendy smerujú k využitiu GPS pre sledovanie a riadenie pohybu stroja po poli, resp. pre vytváranie úrodových máp pozemkov. Významnou modernizáciou a inováciou prešlo aj príslušenstvo obilných kombajnov (kabína, kontrolné, ovládacie a regulačné prvky), ako aj ďalšia výbava obilných kombajnov. Veľkú pozornosť však výrobcovia obilných kombajnov venujú aj vývoju moderných elektronických prvkov, ktorých hlavnou funkciou je zvýšiť bezpečnosť prevádzky strojov.

Pre zvýšenie efektívnosti práce a pre zníženie rizika vzniku nehôd sú v moderných poľnohospodárskych strojoch, ku ktorým jednoznačne patria aj obilné kombajny, zabudované rôzne bezpečnostné prvky. Bezpečnostné prvky môžu byť mechanické alebo elektronické. Mechanické bezpečnostné prvky sa v poľnohospodárskych strojoch využívajú už dlhé roky. Elektronické bezpečnostné prvky sa do poľnohospodárskych strojov montujú len niečo cez 10 rokov. Ich zavádzanie má však rastúcu tendenciu.

Využívať elektronické bezpečnostné prvky je v praxi možné prakticky vo všetkých poľnohospodárskych strojoch. Hlavnou výhodou použitia je široký výber týchto zariadení a ich rýchly vývoj. Nevýhodou je zatiaľ stále vysoká cena ich zavedenia. Požiadavky trhu, zákazníkov a bezpečnostných orgánov sa však stretávajú v názore, že je stále potreba znižovať riziko a zvyšovať bezpečnosť poľnohospodárskych strojov.

Použitie elektronických bezpečnostných prvkov v poľnohospodárskych strojoch má veľký význam. Výhody použitia týchto prvkov spočívajú predovšetkým v tom, že sú zamerané na:

  • šetrenie času a zvýšenie efektívnosti vplyvom konštantnej rýchlosti,
  • zvýšenie bezpečnosti počas jazdy v zlých poveternostných podmienkach, ako napríklad v hmle, v noci a pod.,
  • zníženie rizika kolízií s okolitými prekážkami, alebo inými strojmi,
  • zariadenia dokážu pracovať bez doplnkovej riadiacej jednotky, pričom je ich možné napojiť na riadiaci počítač stroja,
  • ich integrácia do poľnohospodárskeho vozidla je pomerne jednoduchá.

 

Elektronické bezpečnostné prvky obilných kombajnov

Kombajny sú veľmi zložité poľnohospodárske stroje. Pri ich prevádzke sú využívané rôzne systémy a zariadenia pre zvýšenie produktivity. Tieto zariadenia si však vyžadujú pravidelnú údržbu, a tiež ich komplexnú znalosť obsluhou kombajnu. Jasným trendom v konštrukcii strojov je zvyšovanie pohodlia obsluhy. Dnes je už väčšina funkcií ovládaná pomocou tlačidla alebo spínača a skoro všetko možno nastavovať priamo počas prevádzky. Okrem priestrannejších kabín s väčším úložným priestorom je dôležitý pokles hladiny hluku, ktorý sa priaznivo prejaví na znížení únavy obsluhy aj pri dlhých pracovných zmenách počas žatvy. Samozrejmosťou je dnes palubný počítač s ovládacím terminálom a veľkou, vo väčšine prípadov dotykovou obrazovkou na prehľadné nastavenie a kontrolu všetkých dôležitých technologických uzlov kombajnu.

Pre zjednodušenie ovládania a predovšetkým zvýšenie bezpečnosti práce obsluhy sa už v súčasnosti v konštrukcii obilných kombajnov uplatňuje aj veľké množstvo rozličných elektronických bezpečnostných systémov. Ktoré z nich sú najpoužívanejšie?

S použitím dostupných zdrojov spracoval:

doc. Ing. Jozef Ďuďák, CSc.

Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitra

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny č. 42

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down