16.01.2017 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prvovýrobcovia mlieka siahli až na dno svojich síl

Pre prvovýrobcov mlieka nebol rok 2016 šťastný - práve naopak. Bol to ďalší rok krízy, ktorý im opäť priniesol zníženie tržieb a prehĺbenie problémov. Nákupná cena mlieka totiž začala klesať už vo februári 2014, a pokles sa na úrovni 23 centov za kilogram zastavil až v júli 2016.

Za 30 mesiacov predstavoval prepad ceny mliečnej suroviny až vyše 13 centov na kilogram. Výpadky tržieb z predaja mlieka tak dosiahli obrovské rozmery. U jednotlivých podnikov sa pohybovali rádovo v státisícoch eur. Prvovýrobcovia mlieka museli siahnuť až na dno svojich síl a museli prehodnotiť svoje vnútorné rezervy.

Aj pre Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka bola mliečna kríza veľkou výzvou. Náš zväz - v snahe hájiť záujmy slovenských prvovýrobcov mlieka - vyvinul maximálne úsilie na to, aby mliekari dostali aspoň čiastočnú kompenzáciu za výpadky tržieb a za veľké straty, ktoré utrpeli.

Množstvo aktivít

V rámci komunikačnej kampane Zachráňme slovenské mlieko bolo v rokoch 2015 a 2016 realizovaných množstvo aktivít, ktorými sme vo vzťahu k verejnosti a k čelným predstaviteľom nášho štátu, k spracovateľskému priemyslu a aj k obchodu, upozorňovali na zlý stav v sektore prvovýroby mlieka a na potrebu jeho urgentného riešenia. Za všetky treba spomenúť hlavne Petíciu za záchranu slovenského mlieka, protestné zhromaždenie EÚ likviduje mliečnych farmárov, viaceré tlačové konferencie a komunikáciu v masmédiách.

V spolupráci s ostatnými samosprávnymi organizáciami sme predložili množstvo návrhov a požiadaviek na prijatie opatrení, ktoré by mali viesť k zlepšeniu situácie v sektore mlieka. Absolvovali sme množstvo rokovaní s bývalým a aj so súčasným vedením Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Naše úsilie v konečnom dôsledku prinieslo svoje ovocie. Vďaka pochopeniu najvyšších rezortných a štátnych predstaviteľov sa nám spoločne podarilo presadiť mimoriadnu podporu pre chovateľov dojníc vo výške 33 miliónov eur. Táto podpora spolu s ostatnými mechanizmami dosiahla historicky maximálnu výšku podpory v objeme 638 eur na veľkú dobytčiu jednotku.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down