26.07.2017 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pšenice, ktoré zaujmú úrodou aj kvalitou

Nadpriemerná a vyrovnaná úroda zrna, veľmi dobrý zdravotný stav, stabilita a prispôsobivosť k podmienkam prostredia – tým všetkým sa vyznačujú odrody pšenice z portfólia spoločnosti Limagrain, ktoré predstavili na poľnom dni v Mojmírovciach.

Novinka LG Imposanto

„Odroda LG Imposanto pekárskej kvality A je novo registrovaná ozimná pšenica v ČR v roku 2017. Zaujala vysokou a vyrovnanou úrodou zrna vo všetkých rokoch registračných skúšok, ale taktiež veľmi dobrým zdravotným stavom s vysokou odolnosťou k všetkým listovým a klasovým chorobám,“ predstavil novinku Ing. Václav Blažek, CSc., vedúci marketingu spoločnosti LCEC. K tejto charakteristike pripojil aj veľmi dobú zimuvzdornosť a odolnosť proti poliehaniu. Môže sa pestovať po obilnine a po skoro zberanej kukurici. Reakcia na intenzitu pestovania je výborná.

Mrazuvzdorné a zdravé

K Nordike z hrubčického šľachtenia Ing. Tomáš Nováček uviedol: „Jej typickou vlastnosťou je výborná mrazuvzdornosť, ktorú preukázala počas zimy v roku 2012, kedy dosiahla hodnotenie 8,9 ako najlepší materiál z hľadiska vyzimovania.“ Je to intenzívna odroda s nadpriemerne vysokou úrodou, ktorú netreba kvalitatívne prihnojovať, pretože je registrovaná ako "C". Podľa T. Nováčka je to jedna z mála mäkkých pšeníc so špeciálnym využitím na výrobu sušienok, pre pivovarnícke účely, ale predovšetkým na kŕmenie, najmä vďaka dosahovanej úrode. Je to skorá odroda, potrebuje ošetrenie regulátorom rastu, vzhľadom na výšku úrody a HTZ 52 - 54 g. Kvôli zvýšenej citlivosti na hrdzu plevovú je potrebné fungicídne ošetrenie. „Arkeos (C) je odroda z francúzskeho šľachtenia, zvlášť vhodná na výrobu oblátok a keksov. Záujem o ňu je mimoriadny hlavne vo firme Opávia (ČR), ktorá je súčasťou francúzskej spoločnosti Mondelez International,“ uviedol V. Blažek a dodal: „Postupom času sme zistili, že má aj výbornú kŕmnu a sladovnícku hodnotu.“

„Dagmar je skorá odroda dosahuje veľmi dobré úrody s veľmi dobrou odolnosťou proti vymrznutiu na úrovni 8,2 v roku 2012. Úroda je demonštrovaná už tým, že bola vybraná ako kontrolná odroda pre ÚKSÚP aj ÚKZÚZ,“ uviedol T. Nováček. Vytvára veľké zrná, HTZ na úrovni 52 g. V prípade jej pestovania treba dbať na ošetrenie  proti hrdzi pšenicovej. Evina, elitnej potravinárskej kvality, je druhou najpestovanejšou odrodou na Slovensku, vďaka stabilnej kvalite a veľmi dobrej úrode v rôznorodých ročníkoch.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down