Pšenice zamerané na výkon a kvalitu

Spoločnosť VP AGRO Slovensko už tradične na slovenskom trhu zastupuje odrody pšenice ozimnej zo šľachtenia francúzskej spoločnosti RAGT, ktorými sa prezentovala aj na Celoslovenských dňoch poľa v Dolnej Krupej. RAGT má v Európe vybudovaných 17 šľachtiteľských staníc - najviac vo Francúzsku, taktiež na juhu Anglicka, v Nemecku, Maďarsku a v českých Branišoviciach.

CDP 2022

Portfólio spoločnosti VP AGRO Slovensko v pokuse v Dolnej Krupej reprezentovali ťažiskové odrody pšenice potravinárskej kvality A - prioritne určené do intenzívne nastavených technológií, v ktorých poskytujú stabilné, nadpriemerne vysoké úrody. Najpestovanejšie na slovenskom trhu sú RGT Viriato a RGT Rebell – osinaté odrody pšenice ozimnej, o ktoré je podľa Ing. Michala Knauera z RAGT Czech, s. r. o., Branišovice, čoraz väčší záujem. Z nich RGT Viriato je intenzívna, stredne skorá pšenica potravinárskej kvality A. Je nižšia, nepoliehavá, nevyžaduje regulovanie porastu. Vyznačuje sa  dobrou odolnosťou proti hrdzi plevovej, ale nižšou odolnosťou proti fuzariózam klasu. Podľa M. Knauera je to jedna z najúrodnejších osinatých pšeníc na trhu.  Podobne, odroda RGT Rebell, upúta dobre vyvinutým dlhým produktívnym klasom, čo si vyžaduje spevnenie stebla proti poľahnutiu. Vzhľadom na veľmi dobré odnožovanie na jeseň, pričom v odnožovaní podľa podmienok pokračuje na jar, je odporúčaná pre neskoršie termíny sejby. „Čo si ale na tejto odrode najviac ceníme - je veľmi dobrý zdravotný stav, predovšetkým odolnosť voči steblolamu (zabudovaný gén Pch1), hrdzi plevovej a hrdzi pšenicovej, taktiež voči fuzariózam klasu, čo ju predurčuje na pestovanie po kukurici na zrno,“ dodal k jej prednostiam M. Knauer.

Jednotka ponuky

Jednotkou v ponuke je aktuálne poloskorá odroda RGT Sacramento, ktorá sa vzhľadom na výnimočné výsledky v registračných skúškach českého ÚKZÚZ-u stala najúrodnejšou odrodou spoločnosti. V porovnaní s RGT Viriato  viac odnožuje, má vyššiu odolnosť proti klasovým fuzáriám, môže sa siať aj v neskorších termínoch po kukurici. Plusom navyše je výborná odolnosť proti poliehaniu. Kvalitatívne sa pohybuje v rozmedzí B - C pre nižší obsah dusíkatých látok, ktoré sa však správne nastaveným hnojením dajú podľa M. Knauera zvýšiť. V čísle poklesu dosahuje elitné parametre: „RGT Sacramento je jednou z najúrodnejších pšeníc na trhu.“ 

Z branišovického šľachtenia pochádza aj ďalšia osinatá odroda RGT Zornica potravinárskej kvality A. Ako uviedol M. Knauer - úrodu tvorí počtom klasov, skorosťou je na úrovni odrody RGT Viriato. Jej prednosťou je stabilita v úrodách v rôznorodých pestovateľských podmienkach a veľmi dobrý zdravotný stav, najmä odolnosť proti septóriám a listovým škvrnitostiam, odolnosť proti múčnatke má priemernú.  Je vhodná aj pre neskoršie termíny výsevu. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down