28.10.2010 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Putňové vína nebudú

V Tokajskej vinohradníckej oblasti postupne dokončujú zber tohtoročnej úrody.

Jaroslav Ostrožovič, ktorý obhospodaruje vinice na ploche 55 hektárov pri obci Veľká Tŕňa, zhodnotil tohtoročnú sezónu ako slušný priemer. „Oberačky pomaly vrcholia, pretože sme zaznamenali už aj nejaký mráz. Listy začínajú opadávať a zdravotný stav hrozna je oproti minulému roku horší," povedal pre TASR J. Ostrožovič.
Podľa jeho slov záver tohtoročnej sezóny dopadol nakoniec celkom dobre. „Kvalita hrozna sa v posledných dvoch týždňoch výrazne zvýšila. Dopracovali sme sa k tomu tým, že sme pred štyrmi až šiestimi týždňami robili takzvaný prebierkový zber, kde sme čiastočne poškodené strapce dávali dole a zdravé sme nechávali, aby bol potenciál dozretia čo najvyšší," uviedol J. Ostrožovič.
Medziročný výpadok úrody odhadol na 20 až 30 percent. „Tlak chorôb, ktoré podporili intenzívne zrážky, bol naozaj veľký Zápasili sme predovšetkým s múčnatkou či perenespórou. Za prvých osem mesiacov tohto roka sme zaznamenali o 200 percent väčšie zrážky ako v rovnakom období minulého roku," vysvetlil J. Ostrožovič.
Ako Ďalej dodal, počasie neprialo ani cibébam, ktoré sú potrebné pre výrobu tokajských výberov. „Ich tvorba bola veľmi skromná, išlo to skôr do hniloby ako do ušľachtilej plesne. Putňové vína u nás v tomto roku nebudú,“ dodal J. Ostrožovič.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down