22.04.2013 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

R. FICO: Európa potrebuje hlbšiu integráciu, ak chce prežiť

R. Fico dnes na pôde Univerzity Mateja Bela hovoril o postavení Slovenska v EÚ, o potrebe otvorenia témy tempa konsolidácie verejných financií od roku 2014 či o čerpaní eurofondov.

BANSKÁ BYSTRICA. Ak sa budú nastavovať v Európskej únii (EÚ) podmienky hlbšej integrácie, Slovensko by malo byť podľa slov premiéra Roberta Fica pri tom. "Súhlasím s myšlienkou, že Európa potrebuje hlbšiu integráciu, ak chce prežiť," povedal dnes v rámci prednášky na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici. Fico hovoril o postavení Slovenska v EÚ, potrebe otvorenia témy tempa konsolidácie verejných financií od roku 2014 či čerpaní eurofondov. "Je evidentné, že pre malé krajiny, ako je Slovensko, je hlbšia integrácia výhodná, že musíme byť v jadre diskusií, kde budú predovšetkým Nemecko a Francúzsko hrať prím," povedal R. Fico po prednáške pre médiá. Dodal, že SR by mala byť súčasťou krajín, ktoré sa hlásia k tejto myšlienke, pretože v opačnom prípade EÚ nemôže byť konkurencieschopná tak, ako si to napríklad zaumienila v Lisabonskej stratégii do roku 2010.

R. Fico priblížil, že na základe rozhovoru s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom mu minulý týždeň zaslal list, kde ho žiada o zvolanie ľavicovo zmýšľajúcich lídrov - premiérov a prezidentov. Podľa premiéra chcú hovoriť o troch témach. Prvou je spomínané tempo konsolidácie verejných financií. "Všetky krajiny sa zaviazali, že v roku 2013 dosiahnu nejakú úroveň konsolidácie, SR dosiahne v roku 2013 deficit tri percentá, v roku 2014 tento deficit musí byť ešte nižší," povedal premiér. Pokračoval, že je potrebné otvoriť spoločne tému tempa konsolidácie v roku 2014 a ďalších rokoch. Slovensko je pripravené sa na tejto diskusii zúčastniť, ale za podmienky, že ak prídu nové pravidlá tempa konsolidácie v rokoch 2014–2020, tieto sa musia vzťahovať rovnako na všetkých, uviedol premiér.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down