07.06.2014 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pracovať, podnikať a slušne žiť sa dá aj na vidieku

Predseda vlády SR Robert Fico aj v tomto roku otvoril Celoslovenské dni poľa. Na slávnostnom otvorení 3. ročníka tohto podujatia sa zúčastnil aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek, poslanci NR SR, zástupcovia agrárnej samosprávy a  ďalší hostia.

DVORY NAD ŽITAVOU. Hostí privítal Ing. Stanislav Becík, predseda ZAD Dvory nad Žitavou, družstvo, ktorý okrem iného uviedol, že na výmere 24 hektárov môžu odborníci i laici na tohtoročných CDP vidieť, ako sa dá efektívne robiť rastlinná i živočíšna výroba, a ako sa dá prostredníctvom špičkovej mechanizácie dosiahnuť ekonomický efekt.

„Všetko živé - a pôda obzvlášť - túži byť obrobené. Verím, že aj vďaka tejto výstave sa naše poľnohospodárstvo pozviecha a dosiahne tú úroveň, ktorú od neho spoločnosť očakáva, teda nielen dosiahnutie primeranej potravinovej bezpečnosti, ale aj tvorbu pracovných miest na vidieku,“ konštatoval S. Becík.

Predseda vlády R. Fico v príhovore vyzdvihol skutočnosť, že podnik, vedený S. Becíkom veľkoryso ponúkol niekoľko hektárov pôdy pre slovenské výskumné ústavy, dodávateľov osív, sadív a chemických ochranných prostriedkov, aby priamo na poli demonštrovali, že naša krajina je schopná zasýtiť obyvateľov jej vlastnými silami.

„Potenciál na to máme,“ podčiarkol predseda vlády. Pripomenul, že k dispozícii máme 2, 250 milióna hektárov ornej pôdy, lúk a pasienkov, ale napriek tomu 50 percent potravín dovážame. Strategickým cieľom vlády, na čele ktorej stojí, je do roku 2020 dosiahnuť 80-percentnú potravinovú bezpečnosť krajiny.

„Podmienky pre roľníkov sa nedajú zmeniť zo dňa na deň, ale snažíme sa o to a najmä - počúvame vás,“ povedal R. Fico. Pripomenul, že 50 percent obyvateľov SR žije na vidieku, a predovšetkým vďaka rozvoju poľnohospodárskej výroby práve tam treba vytvárať nové pracovné príležitosti. A k pôde treba pritiahnuť aj mladšie ročníky. „Musíme ich presvedčiť o tom, že pracovať, podnikať a slušne žiť sa dá aj na vidieku“, apeloval predseda vlády.

K účastníkom sa prihovoril aj minister pôdohospodárstva SR Ľ. Jahnátek. Zdôraznil, že strategickým cieľom spoločnosti i rezortu je dosiahnutie potravinovej bezpečnosti.

„Uplynulý rok sme využili na prípravu veľmi dôležitých koncepčných materiálov, a v súčasnosti na naše podmienky rozpracúvame Spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ na obdobie do roku 2020,“ povedal minister. Podčiarkol skutočnosť, že došlo k absolútnej zmene v systéme priamych platieb, keď sa „od systému podpory na hektár prešlo na systém podpory komplexného poľnohospodára“.

K podujatiu sa vrátime v nasledujúcich vydaniach Roľníckych novín, a v čísle 26/2014 uverejníme špecializovanú prílohu, venovanú tohoročným Celoslovenským dňom poľa.

BOHUMIL URBÁNIK

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down