09.05.2023 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rakúska SPÖ chce pre vysoké ceny potravín hlasovať o vyslovení nedôvery vláde

        Viedeň 9. mája (TASR) - V Rakúsku rastie tlak na vládu, aby aktívnejšie bojovala proti prudkému rastu cien. Najsilnejšia opozičná Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) oznámila, že plánuje zvolať mimoriadne zasadnutie parlamentu, na ktorom sa bude hlasovať o vyslovení nedôvery vláde. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.
        

SPÖ žiada okrem iného zavedenie stropu na výšku nájomného a zrušenie dane z pridanej hodnoty (DPH) na základné potraviny. Ceny potravín sú v Rakúsku v posledných mesiacoch v priemere o 15 % vyššie ako pred rokom.
        Skôr v pondelok rokovali predstavitelia vlády so zástupcami obchodníkov s potravinami a potravinárskeho priemyslu. Minister poľnohospodárstva Norbert Totschnig na stretnutí konštatoval, že pokles výrobných cien zaznamenaný v poslednom období sa zatiaľ iba slabo prejavil pri pokladniach v supermarketoch. Predseda rakúskeho zväzu obchodu Rainer Will, naopak, argumentoval, že hlavnou príčinou rastu cien sú vysoké náklady na energie. Zisková marža v obchode s potravinami je podľa neho stále extrémne nízka a pohybuje sa v rozpätí jedno až dve percentá.
        Vláda, ktorá sa doteraz snažila zmierňovať dosahy inflácie opakovanými jednorazovými platbami, sa po bezvýsledných rokovaniach zaviazala, že v najbližších týždňoch pripraví nové opatrenia.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down