05.07.2021 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rakúski pestovatelia obilia očakávajú nižšiu úrodu

Po vlaňajšej dobrej úrode obilia očakávajú rakúski pôdohospodári tento rok mierny pokles. Pôdohospodárska komora Rakúska vo svojej najnovšej prognóze predpokladá úrodu 2,88 milióna ton obilnín (okrem kukurice), čo predstavuje medziročné zníženie o 7 % a v porovnaní s päťročným priemerom pokles o 2 %.

VIEDEŇ. Ako dôvody uvádza komora menšiu osiatu plochu, chladné jarné teploty a júnové suchá. "Počasie v nadchádzajúcich dňoch a týždňoch preto bude pre kvalitu väčšiny obilnín rozhodujúce," cituje agentúra APA predsedu komisie pre rastlinnú produkciu Nikolausa Berlakovicha. Odrody zasiate na jar, napríklad kukurica, sója, tekvica či jarný jačmeň, spočiatku trpeli pre nízke teploty, v súčasnosti je to sucho a horúčavy.
Plocha osiata obilninami, bez kukurice, v porovnaní s rokom 2020 klesla o 5 % na 516.445 hektárov, pričom najvýraznejšie sa zmenšila plocha raži, ozimného jačmeňa a triticale (kríženec pšenice a raži). Najvýraznejšie medziročné rozšírenie plochy zaznamenala cukrová repa, a to o 44 % na 37.942 hektárov. Jedným z dôvodov bola hrozba spoločnosti Agrana, že zatvorí fabriku na výrobu cukru v dolnorakúskom Leopoldsdorfe, ak sa výrazne nezvýši plocha cukrovej repy.
Dobré správy pre pestovateľov obilnín prichádzajú z komoditných trhov. Cena tony pšenice na termínovej burze Euronext medziročne vzrástla zhruba o 16 % na 209 eur. V posledných rokoch cena pšenice výrazne kolísala medzi 140 až 280 eur za tonu. Zlá úroda vo veľkých obilninárskych oblastiach, napríklad v Rusku či na Ukrajine, môže svetové trhové ceny výrazne zvýšiť.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down