08.05.2023 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rakúsky minister financií zvažuje zastropovanie cien vybraných potravín

        Viedeň 8. mája (TASR) - V boji proti vysokým cenám potravín by sa mohlo Rakúsko inšpirovať Francúzskom, uviedol to rakúsky minister financií Magnus Brunner. Vo Francúzsku sa vláda dohodla s obchodníkmi na tom, že v prechodnom období nebudú zvyšovať ceny vybraných potravín. Brunner uviedol, že tento prístup považuje za zaujímavý a mohol by byť predmetom rozhovorov so sociálnymi partnermi, s ktorými sa stretne v pondelok (8. 5.). TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.


        Zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny, ako to navrhujú niektorí vládni aj opoziční politici, opakovane odmietol. Skúsenosti z iných európskych krajín ukazujú, že opatrenie sa na koncových cenách pre zákazníkov odrazilo iba čiastočne alebo vôbec, povedal minister.
        K zmierneniu dosahov inflácie už podľa neho prispievajú iné vládne opatrenia, napríklad zníženie poplatkov za energie.
        Medziročná miera inflácie v Rakúsku v apríli zrýchlila na 9,8 % z úrovne 9,2 % v marci. Hnacou silou boli najmä ceny potravín.
        V rámci celej eurozóny podľa predbežných údajov štatistického úradu EÚ Eurostat inflácia zrýchlila iba mierne na 7 % z marcových 6,9 %.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down