17.05.2013 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rastie podiel práce na dohodu

Oblasť zamestnanosti v poľnohospodárskom odvetví zaznamenala v posledných rokoch výrazné zmeny, charakteristické všeobecným poklesom zamestnanosti, podielovou zmenou profesných kategórií pracovných síl, ako aj zmenou odpracovaného fondu pracovného času.

Odpracovaný objem fondu pracovného času zamestnancov právnických osôb v poľnohospodárstve Slovenskej republiky sa za obdobie rokov 2000 – 2011 znížil až o dve tretiny, na 35,8percenta.
To znamená, že v roku 2011 tvoril objem fondu pracovného času zamestnancov právnických osôb v SR len jednu tretinu odpracovanej doby z roka 2000.
Objem odpracovaného času sa výrazne znížil u všetkých profesných kategórií s výnimkou krátkodobých úväzkov, kde došlo k nárastu o 80 percent.
Oproti roku 2000 sa zmenili i vnútorné proporcie medzi jednotlivými profesnými kategóriami. Zvýšil sa podiel objemu práce u technicko – hospodárskych pracovníkov (THP) a u takzvaných dohodárov, a na strane druhej sa znížil objem práce u manuálnych pracovníkov.
Znížený objem práce manuálnych pracovníkov podnikateľské subjekty vykompenzovali nárastom práce prostredníctvom krátkodobých pracovných úväzkov, riešených dohodami o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru.
Stanislav Buchta
VÚEPP Bratislava
Viac sa dočítate v 20. čísle Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down