09.05.2016 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rátajú škody na ovocí a viniči hroznorodom

Mrazy, ktoré sa vyskytli v poslednom aprílovom týždni najmä na juhozápadnom Slovensku napáchali výrazné škody. Poškodených je 80 až 90 percent ovocných stromov, lokálne aj 100 percent. Zmrznuté sú aj orechy, vinič hroznorodý a z drobného ovocia najmä jahody.

„V prvovýrobe podnikám už 25. rokov, ale takéto mrazy, trvajúce päť dní za sebou na konci apríla, som ešte nezažil,“ uviedol Ľudovít Kiss, Agrofarna Kissová v Šarovciach, okres Levice a dodal: „Mrazy poškodili kvitnúce porasty jahôd, vytvárajúce sa základy plodov sú čierne. Poškodených je takmer 90 percent jahôd.“

Zasiahnuté bolo najmä prvé a druhé kvetenstvo, z ktorého by prvé jahody, podľa slov Ľ. Kissa, pozberali okolo 20. – 22. mája.

„Ak rastliny zregenerujú, tak možno v júni bude nejaká úroda, ale pri tomto poškodení budú plody zdeformované a prakticky nepredajné,“ uviedol k dôsledkom mrazov.

Ľ. Kiss celkovo hospodári na 765 hektároch ornej pôdy. Jahody pestuje už desať rokov, vysadené sú na výmere päť hektárov vo fóliových pásoch a na celej pestovateľskej ploche je vybudovaná kvapková závlaha.

Okrem jahôd pestuje papriku na 50 hektároch, paradajky na dvoch hektároch, zemiaky na 20 hektároch, ďalej uhorky nakladačky a melóny. „Mám aj 3 500 koreňov viniča, kompletne zamrzol,“ dodal k škodám a poznamenal: „Mohol by som pestovať obilniny, alebo repku, mal by som to jednoduchšie. Avšak tu v Šarovciach a v okolí Želiezoviec sú kvalitné, stredne ťažké pôdy s dostatkom humusu, ideálne na pestovanie drobného ovocia a zeleniny. Navyše je tu veľa nezamestnaných, často bez kvalifikácie, ktorí sa uplatňujú práve v tejto výrobe.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down