22.10.2019 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Recept na získanie si mladých ľudí

Začiatkom októbra sa na pôde VPP Kolíňany uskutočnil druhý ročník Univerzitného dňa techniky, organizovaný Technickou fakultou SPU v Nitre v spolupráci s poprednými dodávateľmi techniky a Združením dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR AGRION. Na podujatie, ktoré bolo vytvorené prioritne pre študentov vysokých a stredných škôl, ale i odbornú verejnosť si našlo cestu množstvo mladých ľudí, ktorý mali možnosť získať zaujímavé informácie o modernej aplikačnej technike, závlahách, traktoroch, ale i presnom poľnohospodárstve.

Ako aj počas predošlého ročníka mali šudenti možnosť navštíviť stánky rôznych predajcov poľnohospodárskej techniky, medzi ktoré patrili firmy Agroservis, Agri CS Slovakia, Agrotrade Group, VPP, Šupa, Hriadeľ, Leading Farmers a Land Technologies. Pedagogickí zamestnanci Technickej fakulty doc. Ing. Jana Galambošová, PhD., doc. Ing. Ján Jobbágy, PhD., Ing. Jozef Halva, PhD., prof. Ing. Ján Gaduš, PhD. odovzdali svoje vedomosti na jednotlivých stanoviskách, kde sa venovali problematike závlah, bioplynových staníc, variabilnej aplikácii hnojív, diaľkového prieskumu zeme a fotogrametrie s využitím dronov.

Podujatie otvoril dekan Technickej fakulty, prof. Ing. Roman Gálik, PhD. Ten vo svojom prejave uviedol, že Technická fakulta pripravuje pre študentov stredných škôl profesijne orientovaný študijný program Agromechatronik. „Naša fakulta už v súčasnosti ako jediná na Slovensku ponúka študijné programy zamerané na problematiku poľnohospodárskej techniky. Poľnohospodárska prax v súčasnosti upozorňuje na to, že máme v našom poľnohospodárstve nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily na obsluhu poľnohospodárskej techniky. I toto je jeden z dôvodov, prečo takéto podujatie organizujeme a verím, že si z neho odnesiete množstvo nových informácií,“ zhodnotil dekan Technickej fakulty prof. Gálik.

Konateľ VPP Kolíňany, Ing. Ján Lajda vo svojom príhovore vyjadril presvedčenie, že sa jedná o podujatie, ktoré by malo podporiť praktickú výučbu študentov. Zároveň vyjadril aj vďaku zúčastneným firmám, ktoré participovali na príprave podujatia i napriek tomu, že im neprinesie žiadne väčšie výnosy.

Receptom sú praktické ukážky

Organizátori si pripravili pre návštevníkov aj praktické ukážky techniky. Pri týchto ukážkach sprevádzal návštevníkov Ing. Miroslav Macák, PhD., ktorý ich uviedol do problematiky navádzania a zároveň povedal niekoľko zaujímavostí o predvedených strojoch. Záujemcovia si mali možnosť vyskúšať na vlastnej koži, ako funguje navigácia v jednotlivých traktoroch, ktoré poskytli zúčastnené firmy. Automatická navigácia traktorov je jedna z platforiem, ktorá napomáha pri efektívnej prevádzke poľnohospodárskej techniky. Väčšina traktorov je už vo výrobe pripravená na použitie s automatickým navigačným systémom a môžu už z továrne vychádzať vybavené autopilotom. Ak tomu tak nie je, je možné tieto traktory väčšinou vybaviť takouto technológiou dodatočne. Zástupcovia spoločností načítali predom do pamäte strojov trasu, ktorá bola vytýčená balíkmi slamy. Následne sa mali možnosť jednotliví študenti presvedčiť, či dokážu jednotlivé traktory prejsť trasu bez akéhokoľvek zásahu obsluhy, ktorou sa na okamih mali možnosť stať. Case IH Quadrtrac 540, John Deere 5100R a 6155R, či Massey Ferguson 8740S túto úlohu zvládli bez akýchkoľvek problémov. I vďaka takýmto pozitívnym skúsenostiam s používaním poľnohospodárskej techniky môžu firmy a vzdelávacie inštitúcie pritiahnuť do poľnohospodárstva mladých a perspektívnych ľudí, ktorí budú mať záujem pracovať s modernými technológiami, a taktiež za adekvátnu mzdu.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down