17.09.2020 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Recyklačné poplatky sú v SR v porovnaní s krajinami EÚ jedny z najnižších

O stanovených cieľoch a problémoch v odpadovom hospodárstve vedia predstavitelia štátu, ale aj súkromný sektor či samosprávy dlhé roky. Recyklačné poplatky sú v SR v porovnaní s krajinami EÚ jedny z najnižších. Napriek tomu ich neriešili.

BRATISLAVA. Uviedla to pre TASR Ľuba Lesná, poradkyňa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO), v reakcii Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR na pondelkové (14. 9.) vyjadrenie Potravinárskej komory Slovenska (PKS) k navrhovanej novele zákona o odpadoch.
Dôsledky sa podľa Lesnej prejavili počas prvej vlny pandémie COVID-19, keď ľudia využívali vynútené voľno, zaplnili zberné dvory mimoriadnym množstvom odpadov. V tom istom čase sa však zastavil tok financií od pôvodcov odpadov, keďže obchody ostali zväčša zatvorené. "Výsledkom je, že vznikla nerovnováha medzi platbami pôvodcov odpadu a nákladmi na separáciu a odstraňovanie odpadov," upozornila.
Poznamenala, že novela zákona o odpadoch neurčuje žiadne nové poplatky, tie budú predmetom ďalších rokovaní, okrem iného aj s predstaviteľmi Potravinárskej komory Slovenska. "Novela zákona o odpadoch reaguje na krízovú situáciu v systéme odpadového hospodárstva. Jej cieľom je pomôcť obciam a mestám Slovenska," vysvetlila.
"Ministerstvo životného prostredia je povinné uchovať systém separácie a uľahčiť našim občanom udržiavať v oblasti odpadov hygienické a environmentálne štandardy," povedal Budaj. Tomuto cieľu budú podľa neho slúžiť aj rokovania MŽP, na ktoré budú pozvaní zástupcovia všetkých dotknutých skupín vrátane PKS.
PKS 14. septembra informovala, že výrobcovia spotrebného tovaru a maloobchodníci sú šokovaní z postupu, ktorého cieľom je bez predchádzajúcej diskusie a v skrátenom konaní významným spôsobom zvýšiť náklady za recykláciu. Preto adresovali ministrovi Budajovi list, v ktorom vyjadrujú znepokojenie nad takýmto postupom.
Signatári sú pripravení podieľať sa na hľadaní vhodných riešení zefektívnenia triedeného zberu a žiadajú ministra životného prostredia, aby bol vytvorený dostatočný časový priestor na zhodnotenie všetkých dosahov a príslušné právne predpisy boli predložené v rámci riadneho pripomienkového konania.
Výrobcovia a maloobchodníci zároveň v liste vyjadrujú obavy v súvislosti s plánovaným posunom zavedenia systému zálohovania jednorazových obalov na nápoje z roku 2023 na rok 2022.
/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down