01.04.2022 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regenerácia a regulácia repky ozimnej

Repky sa v posledných dňoch začali dvíhať, porasty sú väčšinou prihnojené, tie slabšie potrebujú aj stimuláciu. Treba posudzovať každý porast jednotlivo a prispôsobiť sa vývoju repky a počasiu. V autorizácii pribudli nové účinné látky.

Signalizačná správa

Na báze aromatických nitrozlúčenín

Klasické morforegulačné prípravky sú stimulátory rastlín, ktorých účinnými látkami sú aromatické nitrozlúčeniny. Tieto nitrozlúčeniny sa nachádzajú v prirodzených podmienkach v každej rastline. Aplikáciou prípravku sa v rastlinách zvýši koncentrácia týchto látok, čo má za následok zrýchlenie prúdenia cytoplazmy v bunkách rastlín a zrýchlenie látkovej premeny. Výsledným efektom takto ovplyvnených procesov je lepšie zakoreňovanie (bohatšia koreňová sústava), mohutnejší rast rastlín, lepší vývoj kvetných orgánov, zlepšené podmienky opelenia, lepšie nasadzovanie plodov, predĺženie vegetačnej doby, vyššie úrody, vyššia kvalita plodov. Po aplikácii prípravku na stimuláciu úrody sa dosiahne pozitívny efekt na zvýšení úrody len vtedy, ak rastliny budú mať na vytvorenie požadovanej vyššej úrody dostatok živín a vody.

V repke ozimnej aplikácia niektorého z uvedených stimulátorov ovplyvňuje rast a vývoj rastlín, semien a ich kvalitu (obsah oleja). Používa sa v nasledovných dávkach:

1. aplikácia: počas tvorby kvetných pukov v štádiu BBCH 50-57 (predlžovanie vrcholového kvetenstva) formou postreku na list.

2. aplikácia: v štádiu BBCH 60 (začiatok kvitnutia) formou postreku na list. Odporúčaná dávka prípravku je 0,6 litra na hektár v 300 až 500 litroch vody. Interval medzi aplikáciami je desať dní.

Ďalšie možnosti regulácie

Účinnú látku mepiquat obsahujú dva regulátory rastu rastlín vo forme kvapalného koncentrátu pre riedenie vodou (SL). Prípravok sa používa na reguláciu rastu a zvýšenie odolnosti proti poliehaniu pšenice ozimnej, tritikale a repky ozimnej pestovaných v intenzívnych technológiách s vysokou úrovňou dusíkatého hnojenia. Za účelom redukcie rastu rastlín a zníženia rizika poliehania aplikujte prípravok vo fáze začiatku predlžovania stonky (BBCH 30) do fázy predlženia piateho internódia (BBCH 35).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down