04.04.2023 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regenerácia a regulácia repky ozimnej

Intenzívne pestovanie repky vyžaduje v súčasnej dobe pomerne veľké množstvo zásahov zameraných proti chorobám, škodcom, alebo ovplyvňujúcich habitus či fyziológiu rastlín.

Signalizačná správa

Napriek chladu a nočným mrazom repka ozimná pokračuje v raste a porasty sa dvíhajú. Tam kde je oslabená treba použiť prípravky na jej podporu. Znovu pribudli nové prípravky.

Na báze aromatických nitrozlúčenín

Klasické morforegulačné prípravky sú stimulátory rastlín, ktorých účinnými látkami sú aromatické nitrozlúčeniny. Tieto nitrozlúčeniny sa nachádzajú v prirodzených podmienkach v každej rastline. Aplikáciou prípravku sa v rastlinách zvýši koncentrácia týchto látok, čo má za následok zrýchlenie prúdenia cytoplazmy v bunkách rastlín a zrýchlenie látkovej premeny. Výsledným efektom takto ovplyvnených procesov je lepšie zakoreňovanie (bohatšia koreňová sústava), mohutnejší rast rastlín, lepší vývoj kvetných orgánov, zlepšené podmienky opelenia, lepšie nasadzovanie plodov, predĺženie vegetačnej doby, vyššie úrody, vyššia kvalita plodov. Po aplikácii prípravku na stimuláciu úrody sa dosiahne pozitívny efekt na zvýšení úrody len vtedy, ak rastliny budú mať na vytvorenie požadovanej vyššej úrody dostatok živín a vody.

V repke ozimnej aplikácia stimulátora ovplyvňuje rast a vývoj  rastlín, semien a ich kvalitu (obsah oleja). Používa sa v nasledovných termínoch, resp. rastových štádiách:

  • Aplikácia počas tvorby kvetných pukov v štádiu BBCH 50-57 (predlžovanie vrcholového kvetenstva) formou postreku na list.
  • Aplikácia v štádiu BBCH 60 (začiatok kvitnutia) formou postreku na list. Odporúčaná dávka prípravku 0,6 litra a vody 300 až 500 litrov na hektár. Interval medzi aplikáciami má byť desať dní.

Do intenzívne nastavených technológií

Účinnú látku mepiquat obsahujú dva regulátory rastu rastlín vo forme kvapalného koncentrátu pre riedenie vodou (SL). Prípravok sa používa na reguláciu rastu a zvýšenie odolnosti proti poliehaniu repky ozimnej pestovanej v intenzívnych technológiách s vysokou úrovňou dusíkatého hnojenia. Za účelom redukcie rastu rastlín a zníženia rizika poliehania aplikujte prípravok vo fáze začiatku predlžovania stonky (BBCH 30) do fázy predlžovania piateho internódia (BBCH 35).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down