24.11.2011 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Registrácia Vinohradníckej oblasti Tokaj

Slovenská národná strana podľa slov exministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu pred niekoľkými dňami upozornila, že minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zsolt Simon po celý čas zámerne zdržiava legislatívny proces súvisiaci s registráciou špecifikácie odrôd občianskeho združenia vinárskej oblasti Tokaj a za peniaze slovenských daňových poplatníkov pracuje pre maďarských vlastníkov Tokaja, aby si tu mohli uplatňovať vlastné záujmy.

Ako ďalej uviedla TASR, Občianske združenie Tokaj Regnum preto podľa M. Jureňu zobralo svoj osud do vlastných rúk a obrátilo sa v rámci registrácie na Úrad pre priemyselné vlastníctvo v Banskej Bystrici, čím potvrdili, že ministrovi Simonovi nedôverujú, respektíve potvrdili jeho sabotovanie ich úsilia pri tejto registrácii.
Zsolt Simon 23. novembra 2011 informoval, že do systému Európskej únie bola v 21. novembra tohto roka zapísaná špecifikácia za SR Vinohradnícka oblasť Tokaj. Registráciu vykonal Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR na základe požiadavky Občianskeho združenia Tokaj Regnum, ktoré zastupuje slovenských výrobcov vína Tokaj.
Podľa Zs. Simona je však problémom, že registrácia prebehla na základe zákona č. 182 z roku 2005. „Dnes píšeme rok 2011 a Slovenská republika nemá platný tento zákon. Nemá platné ani vyhlášky, ktoré boli vydané k tomuto zákonu," povedal Zs. Simon.
Združenie sa podľa ministra malo najprv obrátiť na rezort pôdohospodárstva, ktoré žiadosť o takúto registráciu musí najprv posúdiť a schváliť. „Toto sa neudialo," podotkol Zs. Simon a dodal, že plnú zodpovednosť za ochranu značky Tokaj tak na seba preberá ÚPV a ľudia, ktorí si na seba zobrali túto kompetenciu bez toho, aby vec konzultovali s rezortom pôdohospodárstva.
Úrad priemyselného vlastníctva SR však odmietol tieto tvrdenia ministra Zsolta Simona. "Vypracovanie a odoslanie príslušnej špecifikácie k chránenému označeniu pôvodu "Vinohradnícka oblasť Tokaj" nebolo podmienené súhlasom alebo stanoviskom Ministerstva pôdohospodárstva SR," uviedol hovorca ÚPV Július Šípoš.
Úrad bol podľa neho plne oprávnený a zároveň povinný zaslať špecifikáciu pre dlhodobo registrované chránené označenie pôvodu. Ak by tak totiž nespravil do konca tohto roku, zatiaľ chránené označenie pôvodu na európskej úrovni by bolo s účinnosťou od 1. januára 2012 automaticky vymazané z elektronického registra.
Ako ďalej ÚPV uvádza, chránené označenie pôvodu "Vinohradnícka oblasť Tokaj" nie je žiadnou novou registráciou v rámci EÚ, keďže ho už v roku 2009 dalo do registra zapísať Ministerstvo pôdohospodárstva SR. O doplnenie špecifikácie do registra požiadalo úrad 28. októbra tohto roku Tokajské združenie, ktoré je oprávnenou právnickou osobou zriadenou zákonom.
Špecifikácia podľa ÚPV musela spĺňať tie legislatívne podmienky, ktoré boli účinné v čase zápisu označenia do registra. Preto sa úrad opieral o vtedy platný zákon o vinohradníctve a vinárstve, ktorý medzitým rezort pôdohospodárstva zrušil a nahradil novým zákonom.
„Treba zdôrazniť, že Slovenská republika v zmysle platných právnych predpisov mala v uvedenej veci na výber iba dve možnosti, a to buď zaslať špecifikáciu k chránenému označeniu pôvodu "Vinohradnícka oblasť Tokaj" Európskej komisii a toto označenie tak naďalej bude môcť požívať ochranu ako chránené označenie pôvodu, alebo špecifikáciu nepredložiť, a tým by od 1. januára 2012 toto označenie doterajšiu ochranu stratilo," píše sa v stanovisku úradu.
V prípade straty chráneného označenia by podľa ÚPV muselo Slovensko podať novú žiadosť, ktorá by už však podliehala komplikovanému námietkovému konaniu zo strany ktoréhokoľvek členského štátu EÚ. Vzniklo by tak navyše riziko, že námietky zo strany Maďarska by mohli byť Európskou komisiou uznané ako opodstatnené, keďže ochrana maďarského označenia pôvodu Tokaj by bola naďalej platná.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down