15.03.2019 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regulácia burín v súvislostiach pre a proti

Regulácia zaburinenosti v porastoch hustosiatych obilnín má malé odlišnosti na jeseň ako aj na jar v pestovaných druhoch: pšenica, jačmeň, raž, tritikale alebo ovos. Z hľadiska výskytu druhov burín sa môže zdať, že sa v porastoch obilnín vyskytujú rovnaké druhy burín, ale reálne to tak vôbec nemusí byť. Tak si poďme o tom niečo povedať, aby sme sa dopracovali k jednotlivým rozdielnostiam vo výskyte druhov burín ako aj ich úspešnej regulácii hlavne v tomto jarnom období.

V roku 2018 počas jesene neboli priaznivé podmienky na zakladanie porastov ozimných obilnín. Teplá a suchá a následne teplá a mokrá jeseň vytvárala ideálne podmienky pre vzchádzanie nežiaducich burín v porastoch ozimných obilnín, ktoré boli zasiate skoro pred jesennými dažďami. Tento fakt si vyžadoval od pestovateľov zvýšenú pozornosť v regulácii škodlivých činiteľov, ktoré vo všeobecnosti mali priaznivé podmienky na svoje pôsobenie v založených porastoch.

Faktory prostredia

Význam jednoklíčnolistových burín v Európe neustále narastá. Dôvodom sú obmedzené možnosti ich herbicídnej regulácie v obilninách a s tým spojené narastanie plôch rezistentných populácií. Druhým nemenej dôležitým faktorom je meniaca sa klíma – suché obdobia sú striedané s prívalovými dažďami. V posledných rokoch jarné ošetrenie ozimných obilnín proti burinám postupne klesá v tých oblastiach, kde boli použité v jesennom období kvalitné kombinované prípravky so strednou perzistenciou. Regulácia burín sa vykonáva hlavne v jesennom období, pretože v posledných troch rokoch bývajú ideálne podmienky pre účinnosť pôdnych herbicídnych prípravkov. Jarná regulácia má nezastupiteľné uplatnenie v aridnejších oblastiach, či pri neskoršom siatí pšenice alebo ozimného jačmeňa.

Na jar sa vykonáva tzv. dočistenie porastu (opravné jarné ošetrenie), pretože účinnosť jesenného ošetrenia je ovplyvnená celým radom faktorov, ako aj pôdnymi a poveternostnými podmienkami. Z hlbších vrstiev pôdy vzchádzajú etapovo buriny, napr. lipkavec obyčajný nemusí byť počas jesene riadne potlačený. V neskôr siatych alebo redších porastoch spôsobujú problémy buriny vzchádzajúce na jar: ovos hluchý, pohánkovec ovíjavý a mnohé iné. Jarná regulácia sa vykonáva proti trvácim dvojklíčnolistovým burinám: pichliač roľný, ktorý vzchádza najmä na začiatku apríla, tak dokáže ozimným obilninám významne konkurovať a znižovať úrodu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down