16.03.2020 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regulácia zaburinenosti v porastoch repky po prezimovaní

Posledný rok skúša trpezlivosť pestovateľov kapusty repkovej pravej formy ozimnej. Kritických období v rozhodovaní sa pestovateľa bolo enormne veľa. Zhrnieme si ich do niekoľkých viet a potom si povieme, ako takéto situácie lepšie zvládnuť do úspešného konca sezóny.

Podľa údajov SHMÚ bol minulý rok ako celok veľmi až extrémne teplý. Boli tam dva až tri veľmi teplé až extrémne teplé mesiace - jún, november a december s veľmi vysokou kladnou odchýlkou teploty od normálu. V rámci celého roka bol len jeden mesiac, ktorý bol na väčšine územia teplotne podnormálny. Bol to máj, ale aj ten bol výraznejšie podnormálny len na západe krajiny.

V máji 2019 boli zaznamenané vysoké úhrny zrážok, ktoré na začiatku aktivizovali účinnosť použitých prípravkov, avšak množstvo zrážok spôsobilo ich preplavenie do väčšej hĺbky a tým stratili svoju herbicídnu účinnosť. Toľko k špecifickým podmienkam minulého roku.

Efektívne proti burinám

Základom regulácie dvojklíčnolistových burín je preemergentná aplikácia spravidla do troch dní od termínu sejby repky. Pri extrémnom suchu, vysokom podiele pozberových zvyškov a hrúd na povrchu je lepšie si zvoliť postemergentnú aplikáciu, alebo na začiatok preemergentné ošetrenie a následne po úspešnom vzídení porastu korekčnou aplikáciou postemergentné ošetrenie. K dispozícii je celý rad herbicídov či herbicídnych kombinácií. Základom je, aby účinkovali na nasledovné druhy ako sú: lipkavec obyčajný, parumanček nevoňavý, rumančeky a maky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down