29.07.2011 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rekordný vývoz obilia

Po katastrofálnom suchu, ktoré prinútilo Rusko zastaviť od augusta minulého roka až do júla tohto roka vývoz obilia, sa krajina opäť vracia na trh ako jeden z najväčších vývozcov tejto komodity.

Podľa informácií ruského výskumného inštitútu SovEcon vyviezlo Rusko v júli, prvom mesiaci od zrušenia vývozného embarga, rekordné dva milióny ton obilia. Drvivú väčšinu z exportu predstavuje pšenica, ktorej vyviezli Rusi 1,8 milióna ton. Moskva zároveň zvýšila odhad produkcie obilia v sezóne 2011/2012 na zhruba 90 miliónov ton, z čoho približne 20 miliónov ton plánuje vyviezť.
Podľa SovEcon sa ruským predajcom podarilo nastúpiť na trhy tak výrazne najmä vďaka ponuke nižších cien. Tie naznačujú, že v krajine je pravdepodobne prebytok obilia, hlavne v južných regiónoch, kde je žatva už v plnom prúde a poľnohospodári potrebujú uvoľniť sklady.
Nezávisle od informácií z Ruska Medzinárodná rada pre obilniny (IGC) zvýšila odhad celosvetovej produkcie pšenice na sezónu 2011/2012, najmä vďaka lepším vyhliadkam v Európskej únii, Rusku a Spojených štátoch.
IGC odhaduje, že celosvetová produkcia pšenice dosiahne 674 miliónov ton oproti pôvodnému odhadu na úrovni 666 miliónov ton. V predchádzajúcej sezóne sa pritom vyprodukovalo iba 651 miliónov ton pšenice, keď najhoršie sucho za posledné desaťročia zdevastovalo v Rusku veľkú časť úrod.
Produkciu pšenice v tejto krajine odhaduje IGC na 56 miliónov ton oproti pôvodnej prognóze na úrovni 54 miliónov ton. Je to zároveň výrazne nad hodnotou z minulého roka, kedy Rusko vyprodukovalo iba 41,5 milióna ton pšenice.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down