05.09.2016 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Repka olejná si zaslúži pozornosť už po vzídení

Dobrú úrodu repky olejnej už máme pod strechou na celom Slovensku. Na niektorých poľnohospodárskych podnikoch (v severných oblastiach) ešte ani nemali zobranú celú výmeru repky a už museli riešiť zakladanie nového porastu.

okienko odborníka

Pri zakladaní nových porastov repky olejnej v tomto vegetačnom období boli takmer na celom Slovensku dobré vlahové a teplotné podmienky, takže zasiata repka ukazovala prvé klíčne listy už po štyroch až piatich dňoch. Vzhľadom k tomu, že pri vzchádzaní repky boli a tiež sú dobré podmienky pre výskyt škodcov, v súčasnej dobe hlavne skočky repkovej a kapustovej a v niektorých lokalitách aj slizniaka, je nutné práve vzídené porasty denne kontrolovať, ak nechceme, aby sme zistili za pár dní, že namiesto pekne sa rozvíjajúceho porastu máme holú pôdu.

Skočky a slizniaci

Skočky - repková a kapustová dokážu veľmi rýchlo zlikvidovať mladé vyvíjajúce sa listy a preto pri objavení sa prvých škodcov je nutné aplikovať povolený insekticídny prípravok.

Keďže v boji proti skočkám môžeme využiť (sú povolené) len kontaktné insekticídy, to značí, že zlikvidujeme len tých škodcov, ktorých prípravok zasiahne a teda je nutné porasty takmer denne sledovať a opakovať insekticídne zásahy.

Ďalšími veľmi nebezpečnými škodcami sú slizniaci, ktorí tiež pri našej nepozornosti dokážu kompletne zlikvidovať mladý porast repky. Pri týchto škodcoch odporúčam ošetriť aspoň okraje porastov povoleným prípravkom. Je síce pravda, že v závislosti od druhu pôdy, poprípade nevyrovnanosti pozemku sa škodca môže vyskytnúť aj v strede porastu, preto treba sledovať celú zasiatu plochu. Ak sa pri prehliadkach stretnete s ožratými rastlinami, na ktorých je zanechaná strieborná cestička a škodcu nevidíte, je treba hľadať pod hrudami a kameňmi, kde sa cez deň za slnečného počasia schovávajú, poprípade ak je ťažké cez deň nájsť slizniaka, je treba na porast rozložiť štvorec čiernej fólie a večer, poprípade na druhý deň určite pod touto fóliou slizniakov nájdeme.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down