24.05.2016 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Repka sa opäť hlási o slovo

Polia s repkou sa obliekli do zlatožltého šatu. Zdalo by sa teda, že rozmýšľať o založení nových porastov ako aj o úrode, je priskoro. Čas však veľmi rýchlo beží. V krátkom období vás osivárske spoločnosti či distribučné organizácie pozvú na poľné prezentácie.

Pre výsevnú sezónu 2016/2017 opäť prinášame nielen praxou vyskúšané hybridné či líniové odrody, ale aj v minulom roku uvedené novinky. Dynamika pribúdania nových odrôd repky je z roka na rok vyššia. Na trh sú uvádzané nové odrody a my v tomto trende nezaostávame.

 

SY HARNAS

Túto hybridnú ozimnú repku sme úspešne uviedli na trh minulý rok. Ide o stredne skorú odrodu, stredne vysokého až vyššieho vzrastu dosahujúcu plnú zrelosť za 203 dní. Hybrid sa vyznačuje nielen stabilnou a vysokou úrodou semien, ale aj vysokou úrodou oleja, čo ocenia nielen pestovatelia, ale aj spracovateľské spoločnosti. Rastliny bohato vetvia a možno ich pestovať v širokom spektre pestovateľských podmienok. Je vhodný aj pre intenzívne pestovanie, ale aj pre technológie minimálneho spracovania pôdy. Jeho cennou devízou je odolnosť proti nepriaznivým vplyvom sucha, suchovzdornosť dokazuje v podmienkach pestovania v susednom Maďarsku. SY Harnas sa vyznačuje dobrým zdravotným stavom a dobrou toleranciou k vyzimovaniu. Odporúčame ho siať v druhej polovici výsevného termínu.

 

Kvality SY Harnas možno zhrnúť do nasledovných benefitov:

■ vysoká a stabilná úroda semien a oleja

■ vysoká odolnosť k poliehaniu

■ dobrý zdravotný stav

■ vysoká tolerancia k suchu

Tieto vlastnosti boli odskúšané v širokej sieti pokusov a tak isto aj na bežných komerčných plochách.

SY CASSIDY

Ďalšou repkou s prívlastkom hybridná je odroda SY Cassidy, ktorá vďaka svojim vlastnostiam získala pozornosť pestovateľov.

SY Cassidy charakterizuje:

 

■ stabilita v prostredí a vysoká úroda v štátnych odrodových skúškach na úrovni 5,6 tony

■ vysoký obsah oleja a úroda oleja na úrovni 114 %

■ tolerancia k chorobám na úrovni priemeru pokusov, dobrá pokryvnosť a rovnomerné dozrievanie

■ vetvenie v spodnej tretine rastliny

 

Hybrid SY Cassidy bol registrovaný v roku 2011. Ide o stredne skorú odrodu s veľmi dobrým prezimovaním. Rastliny sú stredne vysoké, vetvia už v spodnej tretine stonky a vynikajú svojou mohutnou koreňovou sústavou. Odroda SY Cassidy je nadpriemerne odolná voči fómovému černaniu stonky, černi repkovej, plesni šedej a zároveň veľmi dobre odoláva sklerotíniovej hnilobe. Je veľmi univerzálna a vhodná do všetkých oblastí pestovania a zároveň pozitívne reaguje na vyššiu intenzitu pestovania. Vysoká úroda semien (6,7 t/ha v pokusoch ÚKZÚZ v roku 2014) s výbornou olejnatosťou je u hybridu SY Cassidy podporená tradične nízkym obsahom GSL. Vzhľadom k rýchlemu počiatočnému rastu v jesennom období sa odporúča regulácia, ktorá je súčasťou komplexného Syngenta riešenia pestovania repky ozimnej. Hybrid vysievajte v druhej polovici agrotechnického termínu.

VAPIANO

Čerstvou novinkou na trhu v nadchádzajúcej sezóne 2016/2017 bude líniová odroda Vapiano, registrovaná na Slovensku v roku 2016. Ide o stredne skorú líniovú odrodu nového šľachtenia, nižšieho vzrastu. Dosahuje veľmi dobré úrody na úrovni 111 % na priemer odrôd v líniovom segmente v skúškach českého ÚKZÚZ tak i slovenského ÚKSÚP.  Obsah oleja v sušine semena sa pohybuje na úrovni 48,95 %. Veľmi dobre odoláva poliehaniu pred zebrom. Má vysokú odolnosť voči plesni šedej, fómovému černaniu stoniek, sklerotíniovej hnilobe a veľmi dobre zvláda černe. Táto líniová odroda nadväzuje na úspešný rad línií spoločnosti Syngenta. Ide o modernú odrodu, ktorá na prvý pohľad zaujme hustým nasadením šešúľ a pevnosťou stonky. Z hľadiska kvitnutia sa jedná o skoršiu odrodu. Svoju vysokú odolnosť voči suchu preukázala odroda Vapiano v registračných pokusoch českého ÚKZÚZ v roku 2015, kde dosiahla výborné výsledky. Odporúčame ju pestovateľom, ktorí uprednostňujú nižšie odrody s vysokou úrodou.

 

Grafy:

výsledky Cassidy Harnas graf

vapiano registracne vysledky

Vapiano SK reg.results...2015

 

Ing. Martin Štrba

Syngenta Czech and Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down