23.07.2019 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Repky do každých podmienok, pre každé pole

V centre expozície spoločnosti KWS na 8. ročníku Celoslovenských dní poľa bola kompletná ponuka odrôd repky zostavená z etablovaných a nových materiálov pre sezónu 2019. Pokrývajú pestovateľské a klimatické podmienky tak Slovenska, ako celého regiónu strednej a juhovýchodnej Európy.

„Pokiaľ hovoríme o takom širokom geografickom zábere našich hybridov, znamená to okrem iného jedno. Stabilitu. Myslíme si, že práve tá je kľúčovým faktorom, na ktorom treba stavať, uviedol Ing. Matúš Javor, produktový manažér spoločnosti KWS počas prehliadky odrôd repky v pokuse v Dvoroch nad Žitavou.

Úrodné a stabilné

Práve medziročníkovou a priestorovou stabilitou disponuje ťažiskový hybrid ponuky - Umberto KWS, v prípade ktorého M. Javor vyzdvihol dosahovanie nadpriemerných úrod v posledných troch rokoch. Má zabudované gény Rlm7 a Rlm3, vďaka ktorým sa vyznačuje veľmi dobrým zdravotným stavom, respektíve najvyššou odolnosťou proti Phoma spp spomedzi repiek v ponuke. „Nezanedbateľnou vlastnosťou je vyššia odolnosť proti pukaniu šešúľ, ktorú pestovatelia ocenia najmä v období zberu, čo platí aj v prípade ďalších hybridov z našej ponuky,“ uviedol ďalej.  Presadil sa v poloprevádzkových pokusoch spoločnosti KWS v rokoch 2016 až 2018, taktiež v nezávislých pokusoch a to nielen na Slovensku, ale aj Maďarsku, Česku, Poľsku, atď. Na Slovensku sa stal víťazom pokusov SPZO v sortimente A s priemernou úrodou 4,93 tony na hektár. Rovnako vyhral v poloprevádzkových pokusov organizácie AGRADA na Slovensku. Výborne sa mu darilo aj v ČR. V Maďarsku je zaradený ako kontrolný hybrid registračných pokusov. „Očakávame, že v tomto roku sa Umberto KWS stane najpredávanejším hybridom z portfólia spoločnosti,“ dodal k tejto perspektívnej novinke zástupca spoločnosti.

Pre teplejšie lokality odporúča  Gordon KWS - najolejnatejší hybrid v ponuke. V prípade nového hybridu Cristiano KWS a pestovateľsky prevereného Alvaro KWS vyzdvihol nadpriemernú zimuvzdornosť a pri Hybrirocku – jednom z najpestovanejších hybridov repky v strednej Európe, medziročníkovú stabilitu.

Portfólio plodín spoločnosti KWS v tomto roku rozšírili hybridy slnečnice, ktoré predstavili na 8. ročníku CDP. Ako uviedol M. Javor, sú výsledkom oživenia šľachtiteľského programu v Maďarsku: „V budúcnosti sa plánujeme viac venovať tejto plodine, pričom už teraz veľký dôraz kladieme na testovanie potencionálnych odrôd, čím chceme pestovateľom ponúknuť len tie materiály, ktoré sa presadia v zložitých výrobných podmienkach.“

Ponuka cukrovej repy

Ľudovít Kučera, manažér spoločnosti pre cukrovú repu v pokuse predstavil šesť odrôd vrátane tohtoročnej novinky Jafra KWS. Do portfólia spoločnosti nebola vybraná náhodne. „V pokusoch v Srbsku preukázala veľmi dobrú odolnosť proti hube Macrophominu phaseolina spôsobujúcej hnilobu koreňa cukrovej repy. Uvedená choroba na Slovensku v roku 2018 na plochách s cukrovou repou spôsobila obrovské škody,“ dodal Ľ. Kučera, „nechceme, aby sa podobná situácia opakovala.“

V napadnutí koreňov cukrovej repy boli rozdiely medzi odrodami výrazné, na úrovni 20 až 30 percent. Jafra KWS všeobecne lepšie odoláva pôdnym patogénom, čo je podložené výsledkami viacročných pokusov v Srbsku.

Z portfólia pozornosť upriamil na zaujímavú odrodu Marenka KWS -pre kvalitu, nadpriemernú cukornatosť, možnosť skoršieho zberu a tvorbe úrody koreňa rozhodne stojí za pozornosť od pestovateľov. Benefitom navyše je veľmi dobrá tolerancia k cerkospóre. Ľ. Kučera zdôraznil, že výber odrody závisí ako sa im darí v podmienkach jednotlivých oblastí, napr. na Považí je preferovaná odroda Leopolda KWS pre dobré hospodárenie s vlahou na štrkovitých ľahkých pôdach a rýchle zapojenie porastu. Francessa KWS je vysoko úrodná odroda C - NC typu s toleranciou k rizománii a cerkospóre, je preto vhodná do podmienok s vyššou intenzitou výroby.

„Hlavným cieľom, ktorý si chceme potvrdiť na takom podujatí ako sú Celoslovenské dni poľa, je spokojnosť našich zákazníkov. Za základ spoločného úspechu pestovateľov, šľachtiteľov, dodávateľov i spracovateľov - považujeme dlhodobé partnerstvo,“ dodal na záver za spoločnosť KWS jej zástupca M. Javor.

VIERA UVÍROVÁ

FOTO – AUTORKA

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down