22.07.2016 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Repky pre každé pole

V poradí 5. ročník Celoslovenských dní poľa považujú v spoločnosti MONSANTO SLOVAKIA, s. r. o. za malé jubileum, ku ktorému sa rozhodli prispieť svojou tradičnou účasťou a ponukou pestovateľsky preverených aj nových hybridov repky pre nasledujúcu sezónu.

„Návštevníkom podujatia tu v Dvoroch nad Žitavou predstavujeme potenciál šľachtenia Dekalb® v podobe ôsmych hybridov repky, avšak pre pestovateľov na Slovensku budeme mať pre nasledujúcu sezónu v ponuke šesť hybridov,“ uviedla Lucie Rakowská, marketingová a produktová manažérka pre Českú a Slovenskú republiku spoločnosti Monsanto.

Jedným z najpredávanejších hybridov na Slovensku z portfólia spoločnosti je DK Exstorm, ktorý si podľa L. Rakowskej, vďaka univerzálnosti a prispôsobivosti, upevnil svoju pozíciu na trhu. V minulom roku uvedený DK Exprit sa dobre uchytil, najmä v horších pestovateľských podmienkach, čím zaujal mnohých pestovateľov repky a v podstate hneď v prvej sezóne bol kompletne vypredaný.

„V tomto roku prichádzame s novým hybridom DK Exception, ktorý dosiahol veľmi dobré výsledky v štátnych odrodových skúškach českého ÚKZÚZ-u (2013 - 2015), až 123 percent na priemer úrod kontrol v roku 2015,“ predstavila novinku L. Rakowská. Jeho prednosťou je vysoký úrodový potenciál aj suchých podmienkach, výborný zdravotný stav a zvýšená pevnosť šešúľ, čo má priaznivý dopad na ekonomiku zberu a celkovo pestovania.

Portfólio repiek obohatil aj DK Expression, ktorý by mal zvládnuťť aj nepriaznivé suché podmienky typické pre väčšinu územia Slovenska s ktorými sa mnohé hybridy repiek nevedia vysporiadať.

„Hybrid repky je celistvý komplex vlastností, ktoré sa snažíme v šľachtení dosiahnuť. Výsledkom musí byť taký materiál s ktorým je pestovateľ spokojný, kde prioritná je výška dosiahnutej úrody,“ uviedla L. Rakowská. Pred časom sa šľachtenie výraznejšie zameriavalo na odolnosť voči pukaniu šešúľ, ako faktor, ktorý ovplyvňoval výšku dosiahnutej úrody. Nezanedbateľná je zimuvzdornosť, či odolnosť voči poliehaniu, ktorou sa vyznačuje stredne vysoký hybrid DK Exprit s novým spôsobom vetvenia, taktiež veľmi dobrým zdravotným stavom. V prípade DK Expression bolo šľachtenie zamerané na suchovzdornosť.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down