Repky s benefitmi pre každé pole

K tradičným vystavovateľom na Celoslovenských dňoch poľa patrí spoločnosť MONSANTO SLOVAKIA, s. r. o., ktorá na 6. ročníku tohto podujatia v rámci svojho prezentačného priestoru predstavila pestovateľsky preverené aj nové hybridy repky pre nasledujúcu sezónu.

„Tak ako každý rok, aj v tomto predstavujeme naše najdôležitejšie hybridy repky ozimnej s určením pre rôzne pôdno-klimatické podmienky Slovenska,“ povedala v úvode prezentácie Ing. Anna Sadloňová Plačková, PhD. zo spoločnosti Monsanto Slovakia.

Ako prvé predstavila pestovateľsky preverené materiály, z ktorých DK Exstorm je jedným z najpredávanejších hybridov na Slovensku z portfólia spoločnosti. Podľa zástupkyne spoločnosti si vďaka univerzálnosti a prispôsobivosti, upevnil svoju pozíciu na trhu. Ďalším úspešným hybridom je DK Exprit, ktorý sa presadil najmä v horších pestovateľských podmienkach, či už klimatických, alebo pôdnych, čím zaujal mnohých pestovateľov repky.

„Najnovšími hybridmi v našej ponuke sú DK Exception a DK Expression. Ide o materiály predstavujúce potenciál šľachtenia Dekalb®, ktoré dosahovanými výsledkami oprávnene patria medzi top hybridy repky v rámci Európy. Disponujú vlastnosťami s ktorými dokážu reagovať na zmenu pestovateľských podmienok, t. j. už pri strednej intenzite pestovania poskytnú stabilnú výšku úrody, čo je veľmi cenné hlavne v podmienkach rýchlo sa meniacej klímy,“ uviedla k novinkám v ponuke. Podľa zástupkyne spoločnosti dokážu veľmi efektívne reagovať na pridané vstupy, „čiže ak pestovateľ uplatní intenzívnu technológiu pestovania, tieto hybridy maximálne využijú svoj potenciál v prospech vytvorenia nadpriemerne vysokej a kvalitnej úrody.“ Špecifikom DK Exception je poskytnúť veľmi dobrú úrodu aj suchých podmienkach, má výborný zdravotný stav a zvýšenú pevnosť šešúľ, čo má priaznivý dopad na ekonomiku zberu a celkovo pestovania.

Podobne aj DK Expression by mal zvládnuť nepriaznivé suché podmienky typické pre väčšinu územia Slovenska s ktorými sa mnohé hybridy repiek nevedia vysporiadať.

„Kým sa však naše hybridy dostanú na polia pestovateľov musia prejsť náročnými testami, v ktorých sledujeme okrem iného napr. zimuvzdornosť, schopnosť vyvíjať sa a rásť v podmienkach s nedostatkom vody. Základnou výbavou našich hybridov je dispozícia prekonávať zhoršené podmienky v období sejby, kedy je repka veľmi náročná na kvalitu prípravy osivového lôžka.“ uviedla A. Sadloňová Plačková. Ako ďalej dodala, ďalším významným benefitom pre pestovateľa je aj výborný zdravotný stav vďaka zabudovanému génu Rlm7. V neposlednom rade pre celkovú ekonomiku pestovania je významnou vlastnosťou odolnosť proti praskaniu šešúľ. Podľa zástupkyne spoločnosti nejde len o eliminovanie zberových strát, týka sa aj riešenia výmrvu repky v nasledujúcej plodine, čo tiež má vplyv na náklady výroby.

Na záver A. Sadloňová Plačková dodala: „Čerpáme z dlhodobej tradície šľachtenia repky v Európe – trvajúcej viac ako 60 rokov. Našou snahou bolo a je dodávať hybridy s novými vlastnosťami, ktoré „potiahnu“ pestovateľa aj v zhoršených podmienkach. Tejto akcie celoslovenského významu sa preto veľmi radi zúčastňujeme, považujeme ju totiž za najlepšiu možnosť ako prezentovať naše produkty. Je to cesta, aby pestovatelia videli, ako sú naše hybridy adaptabilné v podmienkach Slovenskej republiky.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *