02.07.2019 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Repný deň 2019 tradične v Nových Sadoch

V Nových Sadoch neďaleko Nitry sa koncom mája 2019 uskutočnil už 19. ročník Repného dňa, ktorý tradične organizuje Považský cukor a. s. v spolupráci a na poliach PD Devio Nové Sady. Podujatie bolo zamerané na súčasný vývoj na trhu s cukrom, prečo ešte pestovať cukrovú repu, na zámery v oblasti pestovania a spracovania cukrovej repy v roku 2019. Poľnú prehliadku zahŕňali herbicídne, výživové, insekticídne a odrodové pokusy.

Hostí podujatia privítal Ing. Igor Jakubička, predseda PD Devio Nové Sady. Vo svojom vstupe zhodnotil porasty cukrovej repy, ktoré v čase vzchádzania poznačilo sucho: "Našťastie od 5. mája do konca mája napršalo 82 milimetrov, spolu od začiatku roka 165 milimetrov. V porovnaní s minulým rokom sme z hľadiska zrážok na rovnakej úrovni, avšak jeseň 2018 bola významne suchšia. Toto je realita a čaká nás zrejme ďalší náročný rok.“ V PD Devio Nové Sady pestujú cukrovú repu na 500 hektárov a sú tak najväčším pestovateľom tejto plodiny na Slovensku pre spoločnosť Nordzucker – druhého najväčšieho výrobcu cukru v Európe.

Pohľad agrorezortu na sektor cukrová repa - cukor

Ing. Štefan Ryba, PhD., generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva MPRV SR vo svojom príhovore zdôraznil, že situácia je zložitá až vážna a môžeme hovoriť, že zažívame cukrovú krízu. Dnes na Slovensku pestuje cukrovú repu približne 200 pestovateľov na výmere 22 000 hektárov, t. j. na jedného pestovateľa priemerne pripadá 110 hektárov.

„Aby sme dokázali stabilizovať situáciu a udržali posledné dva cukrovary, ktoré na Slovensku máme, ministerstvo pôdohospodárstva využíva štyri podporné piliere. Pre pestovateľov máme pripravený projekt Zelená nafta, v rámci ktorého je zaradená ako citlivá komodita aj cukrová repa. Druhým pilierom sú viazané platby, pričom aktuálne v Bruseli prebieha odborná diskusia, aké efektívne nástroje pripraviť pre jednotlivé členské krajiny,“ uviedol Š. Ryba. Upozornil, že v minulom roku vyhradená časť určená pre rastlinnú výrobu bola vzhľadom na vážnosť situácie celá použitá práve pre pestovateľov cukrovej repy.

„Cukrovú repu, jej pestovateľov a situáciu v našich cukrovaroch vnímame citlivo a uvedomujeme si, že sú vážne ohrození. Je preto rozhodujúce urobiť všetko preto, aby podmienky nastavené v tomto roku a pre budúci rok pomohli preklenúť nepriaznivú situáciu. Očakávame, že do troch rokov dôjde k stabilizácii trhu v rámci krajín EÚ s cieľom, aby naši pestovatelia cukrovej repy a výrobcovia cukru fungovali aj naďalej s dôstojnou podporou,“ dodal Š. Ryba. Skonštatoval fakt, že po zrušení kvót na pestovanie cukrovej repy, viaceré členské krajiny navýšili výrazne svoje pestovateľské výmery, čo sa prejavilo na zvýšení produkcie s tlakom na ceny cukru, pričom nevyšla pôvodná úvaha, podľa ktorej by celá produkcia cukrovej repy bola umiestená do tretích krajín.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down