03.11.2023 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Reportáž: Gemerské ovečky - kvalita a tradícia

V tohto týždňovej reportáži sa spoločne vydáme do obce Hubovo v okrese Rimavská sobota, kde medzi kopcami našlo svoj domov stádo gemerských ovečiek. Ak vám je pomenovanie „Gemerské ovečky“ známe, možno to bude tým, že ste sa už s produktami s rovnomenným názvom stretli. Práve v Hubove totiž nájdeme jedno zo stredísk spoločnosti Agroterra spol. s r.o. ktorej najdôležitejšími činnosťami sú pestovanie krmovín pre zvieratá, chov oviec a produkcia mlieka pre vlastnú mliekareň.

Jednou z hlavných činností spoločnosti Agroterra , ktorá vznikla v roku 1995, je pestovanie kvalitných krmovín pre zvieratá. Na pozemkoch v okrese Rimavská sobota sa pestuje pšenica, kukurica, jačmeň, ovos a lucerna. Časť úrody je štandardne určená na kŕmenie chovaných zvierat a časť smeruje na predaj konečnému spotrebiteľovi. Počas našej návštevy sme mali možnosť stretnúť sa s riaditeľom spoločnosti, Ing. Františkom Mátém, Mariánom Jackuliakom, vedúcim živočíšnej výroby a zároveň aj riaditeľom mliekarne, či mechanizátorom Ing. Mariánom Molnárom, ktorý nás previedli po prosperujúcom podniku.

 „V troch katastroch  obhospodarujeme momentálne 840 ha z čoho 170 je trvalých trávnych porastov a zvyšok je ornej pôdy. Na zhruba pätine rozlohy pôdy pestujeme krmoviny, na tretine kukuricu na siláž a na zvyšku výmery sa snažíme pestovať obilniny. Pod stredisko v Revúcej spadá 624 ha pôdy, z ktorých 200 ha je trvalých trávnych porastov a zvyšok je orná pôda. Tu sa zameriavame najmä na pestovanie pre prevádzku bioplynovej stanice s výkonom 1 MW. Tento rok bol však chod tejto bioplynovej stanice dlho pozastavené, keďže nikto nevedel, aká bude cena elektrickej energie a či sa nám ju vyplatí vyrábať. Po schválení strategického plánu tzv. odborníkmi toľko burín, čo sme mali tento rok na poliach sme za existenciu nášho podniku ešte nevideli. Nútia nás úhorovať a to takým spôsobom že sa pozemku nesmieme dotknúť počas celej sezóny , taktiež takzvané bio pásy sú na tom podobne .  I z tohto hľadiska je to teda boj,“ oboznamuje nás s neľahkou situáciou riaditeľ spoločnosti Agroterra, Ing. František Máté.

Podľa slov riaditeľa sú navyše v okolí Revúcej stále veľké problémy so zverou. Doteraz to boli diviaky a vysoká, no tento rok škody urobili prekvapivo i medvede, ktoré sa na tomto území premnožili. Aby problémov nebolo málo, momentálne na podniku premýšľajú o znížení výmery pestovaných obilnín kvôli dovozu lacného ukrajinského obilia do západných krajín, deformácii trhu s poľnohospodárskymi komoditami a malému počtu odberateľov. „Riešením by bolo viac spracovateľov na Slovensku, čo však my ovplyvniť nedokážeme. Zároveň sa nám zvýšili faktúry za energie, z ktorých nám štát síce prepláca časť za samotnú elektrinu, avšak distribučné náklady už nie. Tým pádom by sme zvýšené náklady mali premietať aj do ceny našich výrobkov, ktoré však nemôžeme taktiež do nekonečna zvyšovať. Kým poľnohospodár svoj výrobok  nepoloží priamo na tanier, tak nikdy nezarobí,“ dodáva riaditeľ spoločnosti Agroterra.

Venujú sa výrobe kvalitných ovčích produktov Počas našej návštevy na podniku máme možnosť nahliadnuť aj do časti živočíšnej výroby. Spoločnosť Agroterra bude mnohým čitateľom známa najmä vďaka mliečnym výrobkom, ktoré sú predávané v obchodoch aj pod značkou Gemerské ovečky. Ako názov napovedá, poľnohospodársky podnik sa venuje chovu oviec, konkrétne mliečneho plemena typu Lacaune.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down