Revolúcia v boji s cerkospórou repovou

„Až dve tretiny pestovateľských plôch cukrovej repy vo svete je vystavená strednému až vysokému tlaku cerkospóry repovej (Cercospora beticola) – najrozšírenejšej a najnebezpečnejšej chorobe repy. Cerkospórová škvrnitosť listov môže spôsobiť až 50-percentné straty na úrode, znížiť cukornatosť a zhoršiť spracovanie cukrovej repy.“

Uviedol Ing. Tomáš Otajovič, regionálny manažér pre cukrovú repu spoločnosti KWS, počas odborného seminára koncom decembra 2021.

V úvode zdôraznil, že prvoradým cieľom spoločnosti KWS sú odolné odrody cukrovej repy proti cerkospóre repovej v kombinácii s efektívne zvládnutou a správne načasovanou fungicídnou ochranou. „Výsledkom šľachtenia spoločnosti KWS sú osivá CR+, ktoré v sebe spájajú vysoké úrody a inteligentné riadenie ochrany so zámerom čo najlepšie využiť úrodový potenciál cukrovej repy a zabezpečiť jej pestovanie do budúcnosti,“ uviedol T. Otajovič. Upozornil, že kontrola hnedej škvrnitosti listov sa stáva čoraz ťažšou. Je za tým znížená účinnosť fungicídov proti cerkospóre repovej dôsledkom rezistencie (menej dostupných fungicídov - strata registrácie, opakované využívanie účinných látok). „Toto chceme zmeniť odrodami cukrovej repy CR+, ktoré poskytnú veľmi dobré úrody v roku, kedy sa cerkospóra vyskytuje, ako aj v roku, kedy je infekčný tlak nevýznamný,“ uviedol ďalej k prednostiam ponuky. Uvedené potvrdili aj pokusy s novou odrodou CR+, zatiaľ pod registračným číslom 0K050, ktorá v porovnaní s kontrolnou odrodou Marenka dosiahla 136 ton na hektár, t. j. o 46 ton viac. Pri cukornatosti 15,5 percenta dosiahla 21 ton cukru z hektára, čím sa zaradila na absolútnu špičku. Úspech šľachtenia KWS potvrdila druhým miestom odroda Fiametta KWS so 115 tonami na hektár pri 17,2-percentnej cukornatosti dosiahla takmer 20 ton cukru z hektára. 

CR+ - záruka vysokej ochrany a úrody

Podľa T. Otajoviča je značka CR+ zárukou vysokej ochrany proti cerkospóre v kombinácii v dosahovaní nadpriemerných úrod. Podstatou je spomalenie progresie ochorenia a zníženie jeho závažnosti v podmienkach šetrenia s fungicídmi. Výsledkom sú nadpriemerne vysoké úrody koreňa cukrovej repy či už v prostredí vysokého infekčného tlaku cerkospóry ako aj v jej neprítomnosti, pričom je dosahovaný stabilne veľmi dobrý obsah cukru. Ako zdôraznil zástupca spoločnosti, cieľom je vypestovať zdravú, menej stresovanú cukrovú repu tým, že výskyt škvŕn na listoch je oddialený a v menšej intenzite.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down