08.02.2019 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

(R)Evolúcia v morení kukurice

Uvádzame dve veľkolepé novinky v oblasti fungicídnej ochrany osiva kukurice a vyvíjajúcich sa rastlín. Je na čo sa tešiť.

Vo vývoji sme sa zamerali na zamedzenie napádania klíčiacich rastlín rozličnými kmeňmi fuzárií, Rhizoctonia solani aj celou skupinou pôvodcov padania klíčiacich rastlín. Popri dvoch účinných látkach, metalaxyl-M a fludioxonil, veľmi dobre zavedených v moridle Maxim XL 035 FS, vstupujú do hry: thiabendazole, vo svojej premiére v oblasti ochrany klíčiacich rastlín, a tiež azoxystrobin. To všetko pod krídlami moridla s názvom Maxim Quattro. Okrem toho, dozrel i čas na využitie potenciálu účinku látky sedaxane v kukurici, ktorú bude obsahovať moridlo Vibrance 500 FS. Silu oboch moridiel budete môcť vyskúšať s našimi hybridmi už v tejto sezóne.

O tom, že Maxim Quattro je naozaj premyslené moridlo do posledného detailu, vypovedá skutočnosť, že na cieľové choroby vždy pôsobia minimálne dve z obsiahnutých účinných látok. Ponúkame fungicídne moridlo zložené zo štyroch účinných látok s rôznym spôsobom účinku v bunkách patogéna. Ide o fludioxonil, metalaxyl-M, azoxystrobin a tiabendazol.

Čo je Maxim Quattro?

  

  • Ideálna kombinácia štyroch fungicídnych látok s rozdielnym spôsobom účinku
  • Prípravok, v ktorom na hlavné skupiny patogénov vždy spolupôsobia minimálne dve účinné látky
  • Kompletná ochrana osiva a mladých rastlín voči chorobám prenosným osivom aj pôdou
  • Podpora rýchleho a jednotného vzchádzania a vývoja porastu aj v podmienkach chladnej jari
  • Nadstavba obľúbeného moridla Maxim XL 035 FS

Fludioxonil zo skupiny fenylpyrrolov je širokospektrálny kontaktný fungicíd s reziduálnym účinkom. Je čiastočne prijímaný osivom a obmedzene translokovaný do klíčiacich rastlín. Eliminuje hospodársky významné druhy húb z tried Ascomycetes, Basidiomycetes a Deuteromycetes (Fusarium spp.- predovšetkým F. graminearum a culmorum, Rhizoctonia spp., Helminthosporium spp.).

Metalaxyl-M zo skupiny fenylamidov je systémový fungicíd, ktorý je veľmi dobre prijímaný osivom a translokovaný do všetkých častí klíčiacich rastlín. Účinkuje proti pôvodcom tzv. padania klíčiacich rastlín (Pythium spp., Fusarium spp., Aspergillus spp., Penicillium spp., atď.).

Azoxystrobin zo skupiny strobilurínov sa veľmi dobre šíri pletivami klíčiacich rastlín a pôsobí proti Rhizoctonia solani a tiež patogénom rodu Pythium spp. Popri fungicídnom pôsobení zaisťuje posilňujúci fyziologický efekt, ktorý sa prejaví vyššou vitalitou rastlín počas chladného priebehu jari.

Thiabendazole zo skupiny azolov rozširuje účinnosť moridla v oblasti patogénov zo skupiny Fusarium spp. a to najmä o F. subglutinans a F. proliferatum. Významne tak posilňuje pôsobenie účinnej látky fludioxonil.

 

Účinná látka sedaxane je v Čechách známa z moridiel do obilnín pod názvom Vibrance, najviac v podobe produktu Vibrance Gold. V prípade kukurice stimuluje sedaxane rozvoj koreňového systému aj za sucha, efekt známy pod názvom „Rooting power“. V posledných rokoch mapujeme rozširujúci sa problém v podobe patogénu Rhizoctonia solani. Táto pôdna huba dlhodobo zamoruje pôdu a škodí v mnohých plodinách. Okrem kukurice sužuje porasty zemiakov, cukrovej repy, hrachu i obilnín. Práve na Rhizictonia solani vykazuje Vibrance 500 FS vysokú účinnosť.

 

Vibrance 500 FS je fungicídne moridlo obsahujúce účinnú látku sedaxane v dávke 500 g/liter. Sedaxane je unikátna účinná látka zo skupiny karboxamidov vyvinutá spoločnosťou Syngenta špeciálne a výhradne pre morenie. V mitochondriách hubových patogénov pôsobí ako inhibítor Komplexu II, dôležitého komponentu pre tvorbu bunkovej energie. Sedaxane je širokospektrálna, systemická účinná látka vyznačujúca sa ideálnou pôdnou mobilitou, tzn. že vytvára tzv. ochrannú zónu, ktorá zostáva neustále v kontakte s koreňovou zónou mladej rastliny. Podľa rôznych pôdnych a zrážkových podmienok sa môžu tieto charakteristiky výrazne líšiť, čomu sa sedaxane dokáže prispôsobiť a zostáva vždy v oblasti koreňovej zóny. Nedochádza k preplavovaniu do spodných vrstiev. Poskytuje tak mladým rastlinám v kritickom období vývoja tú najvyššiu možnú ochranu proti napadnutiu hubovými patogénmi.

 

Čo je Vibrance 500 FS?

  • Optimálna ochrana porastu pred Rhizoctonia solani
  • Podpora rozvoja koreňového systému aj v suchých podmienkach, vďaka efektu „Rooting power“
  • Posilňujúci účinok voči Fusaria spp., Pythium a plesni kukuričnej

Kombinácia moridiel Maxim Quattro a Vibrance 500 FS doplnených insekticídnym moridlom Force 20 CS prináša jedinečný účinný arzenál v boji s chorobami a škodcami kukurice. Tešíme sa, že vám ho budeme môcť ponúknuť v pestovateľskej sezóne 2019.

 

RNDr. Ondřej Skala, Syngenta Czech and Slovakia

 

 

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down