09.03.2021 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

„Revylučné“ riešenia vo fungicídnej ochrane obilnín

Spoločnosť BASF v úvode roka 2021 postupne predstavila viaceré novinky v oblasti ochrany poľných plodín, konkrétne nové fungicídy s „revylučným“ riešením pre komplexne zameranú ochranu obilnín, ktoré budú uvedené v nadchádzajúcej sezóne.

Ako uviedla Ing. Tatiana Staňová, z oddelenia marketingu spoločnosti BASF, cieľom spoločnosti je každoročne prinášať na trh nové účinné látky a inovatívne riešenia pre ochranu rastlín a nie je tomu inak ani v sezóne 2021.

S unikátnou štruktúrou

Predstavenia novej účinnej látky Revysol® sa zhostil Ing. Miroslav Demo, zástupca spoločnosti BASF: „Na trh prinášame úplne novú účinnú látku zo skupiny azolov - mefentrifluconazole, ktorú uvádzame pod obchodným názvom Revysol®. Ide o prvý azol s unikátnou štruktúrou molekuly pre maximalizovanie fungicídnej účinnosti.“

V porovnaní so súčasnými azolovými prípravkami sa odlišuje tým, že dokáže rotovať, t. j. vo svojej štandardnej forme je pohyblivý v pletivách rastlín. Podľa M. Demu sa až stokrát silnejšie viaže na patogéna a tým ho rýchlo a účinne eliminuje. Vyznačuje sa dlhodobým preventívnym a kuratívnym pôsobením, "revylučnou" flexibilitou a širokým spektrom účinku vďaka uvedenej väzbe na patogéna. Uvedené vlastnosti potvrdili laboratórne pokusy ako aj pokusy v podmienkach praxe, konkrétne na pšenici, ktorá bola infikovaná septóriou. Hodnotenie bolo vykonané 18 dní od inokulácie. V prípade aplikácie účinnej látky Revysol®, rýchlym nástupom účinku dokázala účinne eliminovať rast hýf patogéna a zabránila tak poškodeniu pletív listov. „Správne načasovanie použitia Revysolu® poskytuje širšie možnosti, či už pri preventívnej alebo kuratívnej aplikácii, kedy sme už zaznamenali určitý priebeh choroby, pričom účinnosť Revysolu® je vždy zachovaná,“ dodal k výsledkom M. Demo, zároveň poukázal na rýchly a excelentný príjem účinnej látky, potvrdený už jednu hodinu po aplikácii.

Dlhodobá účinnosť, aj pri nižších teplotách

Čo sa týka dlhodobej účinnosti, v pokusoch zameraných na účinnosť ochrany pšenice proti septorióze, bola po 41 dňoch od aplikácie na úrovni 70 percent, pričom štandardné účinné látky, resp. prípravky boli účinné na cca 20 percent. Podobne, aj v pokusoch zameraných na účinnosť ochrany proti hrdzi, ako aj na pohyblivosť účinnej látky v listoch, bola preukázaná výborná mobilita Revysolu® v listoch pšenice, ktoré chráni po dlhšiu dobu. M. Demo poukázal na skutočnosť, že štandardné azolové prípravky sú účinné cca od 10°C, naproti tomu Revysol® je účinný už od 5°C, vďaka čomu rieši skorý nástup múčnatky, či septórie aj pri nízkych teplotách. Navyše, vďaka rýchlej absorbcii do pletív rastliny, Revysol® preukázal významne vyššiu odolnosť proti intenzívnemu UV žiareniu, pri ktorom sa iné štandardné prípravky rýchlo odbúravajú. V prípade zrážok, už jednu hodinu po aplikácii, Revysol® nie je zmytý ani obmedzený v účinnosti. Podľa M. Demu ide o natoľko aktívnu účinnú látku, že nie je ovplyvnená ani množstvom vody, v ktorej sa aplikuje. Čo sa týka odozvy na vplyvy klimatickej zmeny - Revysol® vytvára v rastlinách rezervoáre, z ktorých sa postupne uvoľňuje do ďalších častí listu vrátane nových prírastkov. Samozrejme, komplexne pokrýva spektrum listových chorôb, či už sú to septóriózy, hrdze, múčnatka a škvrnitosti.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down