21.02.2020 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rezká odpoveď na tlak zvonka

Predstavitelia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Únie hydinárov Slovenska a Zväzu obchodu SR podpísali memorandum, cieľom ktorého je zachovať sebestačnosť Slovenska v produkcii konzumných slepačích vajec a zabezpečiť dostupnosť kvalitných a bezpečných vajec z domácej produkcie pre domácich spotrebiteľov.

BRATISLAVA. Ako je známe, zahraničné obchodné reťazce, pôsobiace v SR, opakovane deklarujú, že po roku 2025 už nebudú od dodávateľov nakupovať konzumné slepačie vajcia, pochádzajúce z chovov v obohatených klietkach. Pritom takmer 80 percent z celkovej produkcie vajec na Slovensku v súčasnosti pochádza práve z obohatených klietkových chovov.

„Uvedomujeme si, že odmietanie vajec z klietkových chovov zo strany zahraničných obchodných reťazcoch predstavuje nezvratný proces,“ povedal pri podpise memoranda Daniel Molnár, riaditeľ ÚHS.

Zároveň však dodal, že zdôvodňovanie ochranou nosníc  voči vajciam z klietkového chovu je zo strany obchodných reťazcov len zámienka, ktorá nemá žiadne logické opodstatnenie.

Podľa výsledkov z viacerých výskumov a i podľa praktických skúseností samotných chovateľov totiž kvalita a zloženie vajec vonkoncom nezávisí od spôsobu chovu nosníc, ale závisí iba od zloženia krmiva, ktoré nosnica konzumuje.

„Ba niektoré vedecké výskumy preukázali, že z hľadiska úžitkovosti, ale aj z pohľadu znečistenia škrupiny vajec je najvhodnejší a pre spotrebiteľa najbezpečnejší práve chov nosníc v obohatených klietkach,“ uviedol D. Molnár.

Napriek tomu sa producenti vajec, združení v ÚHS, podpisom memoranda zaviazali do roku 2030 rekonštruovať klietkové chovy nosníc a premeniť ich na podstielkové, voliérové a voľno výbehové chovy.

„Úplná rekonštrukcia klietkových chovov nosníc na Slovensku však celkom určite nebude možná bez finančnej pomoci zo strany štátu,“ dodal D. Molnár, a vystríhal pred rizikom, že v opačnom prípade príde k zníženiu našej súčasnej sebestačnosti v produkcii vajec a k zaplaveniu nášho trhu dovážanými vajcami.

Práve preto sa MP RV SR v osobe ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej podpisom memoranda zaviazlo k tomu, že MP RV SR bude v nasledujúcich rokoch hľadať finančné zdroje, potrebné na prechod z klietkových chovov na podstielkové, voľno výbehové a voliérové chovy.

(viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down