25.08.2014 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rezonovala téma embarga na dovoz potravín z EÚ do Ruska

Vyše 450 firiem sa prezentovalo na 21. ročníku medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex, ktorá sa včera skončil v Nitre.

      NITRA. Jej súčasťou boli tematické výstavy COOPEXPO, Národná výstava hospodárskych zvierat, regióny Slovenska, Obnoviteľné zdroje energie a Živnostenské trhy. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa rozrástol Gazdovský dvor, ktorý bol zameraný na spracovanie živočíšnych produktov a ukážky mláďat pôvodných slovenských plemien.
      Hlavnou témou tohtoročného Agrokomplexu bolo rozhodnutie Ruskej federácie o zákaze dovozu potravín z krajín Európskej únie do Ruska. Obavy z presýteného trhu a z toho vyplývajúcich komplikácií trápia prvovýrobcov i potravinárov. „Napriek tomu, že vývoz poľnohospodárskych výrobkov a potravín do Ruska nie je z hľadiska našej krajiny rozhodujúci, niektoré firmy môžu mať problémy,“ skonštatoval počas výstavy premiér Robert Fico. Zároveň skonštatoval, že oveľa väčšou hrozbou je pre Slovensko pretlak ponuky potravín a s ním spojená cenová destabilizácia prinášajúca porušenie dodávateľsko-odberateľských vzťahov, špekulatívne obchody a hygienické či bezpečnostné riziko z predaja potravín nízkej kvality. Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek povedal, že súčasná situácia a hrozba prebytku potravín na trhu môže mať likvidačné dôsledky pre ekonomicky slabšie krajiny, Slovensko nevynímajúc. Potvrdil, že „Slovensko  je v prípade vážnych porúch na domácom trhu pripravené prijať aj mimoriadne opatrenia na jeho uzatvorenie."
      Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík hodnotil počas veľtrhu tohtoročnú žatvu. Tá sa stále neskončila napriek tomu, že ju poľnohospodári začali s dvojtýždňovým predstihom. Pozberaných stále nie je 10 % plôch hustosiatych obilnín, čo predstavuje plochu 50.000 hektárov. Na poli zostávajú nepozberané aj 4 % plôch repky, čo je 5000 hektárov. Starosti spôsobuje poľnohospodárom horšia kvalita obilnín, ktorú poznačili dažde, a tiež speňažovanie produkcie, keďže ceny zaostávajú za minuloročnými.
      (tasr)


Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down