27.01.2011 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rezort financií pripravuje ďalšie ozdravné opatrenia

Ministerstvo financií SR (MF SR) predstaví v apríli tohto roka komplexný plán ozdravenia verejných financií.

Podľa Vladimíra Tvarošku, štátneho tajomníka MF SR, pôjde o druhú etapu ozdravovania verejných financií, keď by sa mal ich deficit znížiť pod hranicu troch percent hrubého domáceho produktu (HDP), ktorú stanovujú maastrichtské kritériá.
„Naším základným cieľom je zníženie deficitu v roku 2012 a 2013 o ďalšie dve percentá, aby sme splnili svoje záväzky voči Európskej únii a aby sme mohli s čistým svedomím kritizovať iných, ak si svoje povinnosti neplnia. Robíme to ale predovšetkým preto, že inú možnosť Slovensko ani nemá. Tento rok si potrebujeme na finančných trhoch požičať 9 miliárd eur. My nutne potrebuje mať dôveru finančných inštitúcií, aby nám ich nielen požičali, ale požičali aj za výhodných podmienok," citovala TASR V. Tvarošku.
Podľa jeho slov pôjde v 2. etape ozdravenia verejných financií hlavne o znižovanie výdavkov štátu a systematické opatrenia, ktoré na rozdiel od prvej etapy nepovedú k zvyšovaniu daní a odvodov. Ambíciou rezortu je tiež vytvoriť národné pravidlá, ktorými by sa mali vlády SR v budúcnosti riadiť.
„Keď sme vstupovali do eurozóny, tak sme brali ako fakt, že existujú pravidlá, ktoré sú veľmi dobré. Vývoj však ukázal, že ich bude veľmi ťažké vymáhať. Preto pripravujeme slovenské pravidlá rozpočtovej disciplíny, ktoré by mali byť jasné a mali by automaticky sankcionovať vlády, ak nebudú mať zodpovednú rozpočtovú politiku," vysvetlil štátny tajomník.
V roku 2011 by mal deficit verejných financií dosiahnuť úroveň 4,9 percenta HDP. „V porovnaní s minulosťou považujem toto číslo za dobré. V porovnaní s číslom, ktoré by som rád videl, je to katastrofálne," zdôraznil V. Tvaroška.
Ako však dodal, rozhodnutie Ústavného súdu SR, týkajúce sa zákazu zisku zdravotných poisťovní, ako aj ďalšie nálezy súdu v budúcnosti môžu mať negatívny vplyv na verejné financie. „Verím, že stanovený cieľ 4,9 percenta sa nám podarí splniť, ale že by som mal úplne pokojný spánok, to povedať nemôžem," dodal V. Tvaroška.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down