29.12.2010 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rezort pôdohospodárstva trvá na predĺžení moratória!

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, zastúpené štátnym tajomníkom Gabrielom Csicsaiom, dňa 17. decembra 2010 oficiálnym listom, adresovaným ministrovi financií Slovenskej republiky, požiadalo o predĺženie moratória na predaj poľnohospodárskej pôdy cudzincom o ďalšie tri roky.

Ministerstvo trvá na využití možnosti predĺženia moratória na predaj poľnohospodárskej pôdy v SR cudzincom. Sme si vedomí, že len predĺženie moratória samo o sebe nie je dostačujúcim nástrojom na ochranu slovenskej poľnohospodárskej pôdy pred jej lacným predajom zahraničným investorom. Zdá sa, že uvedená problematika - nákup poľnohospodárskej pôdy zahraničnými subjektmi - bola doteraz na okraji záujmu politických strán, ovládajúcich ministerstvo pôdohospodárstva.

Sme presvedčení, že je najvyšší čas na zmenu prístupu pri ochrane vlastníctva poľnohospodárskej pôdy. Slovenský poľnohospodársky sektor je kapitálovo dlhodobo poddimenzovaný, čo vyplýva z odlišného smerovania vývoja pôdohospodárstva na Slovensku v porovnaní s vývojom v starých členských štátoch EÚ počas posledných 60 rokov.

V záujme dosiahnutia rovnakej štartovacej čiary v európskom agrosektore pre slovenského poľnohospodára vnímame predĺženie moratória ako prvé z radu opatrení, ktoré bude treba prijať, aby sme účinne dokázali zmierniť handicap voči kapitálovo oveľa silnejším zahraničným investorom.

GABRIEL CSICSAI, štátny tajomník MP RV SR

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down