30.08.2022 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rezort pripravuje výzvu pre organizácie zamerané na potravinovú pomoc

      Bratislava 30. augusta (TASR) - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR pripravuje výzvu pre charitatívne organizácie a združenia zamerané na potravinovú pomoc. Celková výška podpory je päť miliónov eur a tieto prostriedky sú zabezpečené z Programu rozvoja vidieka (PRV) na roky 2014 - 2022. Informoval o tom v utorok na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.


      Prostriedky z výzvy sú určené na investície do skladovacích priestorov a skladovacích zariadení s potrebným materiálno-technickým vybavením, ako sú manipulačné zariadenia a vnútorné vybavenie skladov, pre preskladnenie prioritne potravín a do špeciálnych zariadení aj automobilov na prepravu najmä potravín.
      MPRV a Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) plánujú spustiť výzvu na jeseň. Výška oprávnených nákladov na projekt predstavuje sumu v rozpätí 10.000 až 250.000 eur. Výzva je určená organizáciám pôsobiacim na Slovensku, ktoré na neziskovom princípe poskytujú materiálnu pomoc ľuďom, ktorí sa ocitli v zložitých životných situáciách a sú odkázaní na potravinovú pomoc.
      Takéto organizácie si tak budú môcť vybudovať technické zázemie pre sústavné poskytovanie sociálnych služieb uvedenej skupine občanov. Do tejto kategórie spadajú napríklad osamelé matky s deťmi, rodiny postihnuté výpadkom príjmu živiteľa, osoby žijúce v domácnostiach, ktorým je poskytovaná sociálna služba v zariadení sociálnych služieb bez poskytovania stravy, či osoby a rodiny zasiahnuté živelnými pohromami.
      "Všetci vieme, akú dobu žijeme a je mimoriadne dôležité, aby sa aj najzraniteľnejší vedeli dôstojne dostať k potravinám. Preto pripravujeme výzvu, ktorá umožní vytvoriť dostatočné kapacity a distribúciu potravín charitatívnym a dobročinným zariadeniam, ktoré dennodenne pomáhajú ľuďom, ktorí to potrebujú," uviedol Vlčan.
      Oprávnenými subjektmi by časom podľa ministerstva mohli byť aj zariadenia, ktoré pripravujú teplé pokrmy ľuďom v hmotnej núdzi alebo osobám, ktoré sa ocitli v mimoriadne nepriaznivej či krízovej situácii a sú odkázané na potravinovú pomoc.
      "Dnešným dňom sa zároveň otvárajú verejné konzultácie, čiže je možné sa oboznámiť so základným rámcom podpory, kto sú oprávnení žiadatelia, aké investície sú podporované, aké sú nevyhnutné predpoklady či podmienky poskytnutia príspevku," dodal minister. Bližšie informácie a verejná konzultácia k základným parametrom pripravovanej výzvy sú na webovej stránke Národnej siete rozvoja vidieka SR.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down