22.07.2022 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Riadenie joystickom prichádza do kombajnov IDEAL

Spoločnosť Massey Ferguson prednedávnom oznámila, že jej unikátny joystick riadenia IDEALdrive je k dispozícii ako náhrada za volant pre modely kombajnov IDEAL 7, IDEAL 8 a IDEAL 9 TrakRide. IDEALdrive, ktorý ponúka bezprecedentnú viditeľnosť a ovládanie, výrazne zvyšuje pohodlie a produktivitu obsluhy obilného kombajnu.

„IDEALdrive je skutočne jedinečný – žiadny iný kombajn neponúka takú bezprecedentnú úroveň ovládania a výhľadu na žaciu lištu,“ hovorí Jérôme Aubrion, riaditeľ marketingu Massey Ferguson pre Európu a Stredný východ a pokračuje: „Výmena volantu za joystick nie je trik – podrobný výskum dokazuje, že tento systém zvyšuje produktivitu.“

Štúdie na univerzite v Aalborgu v Dánsku ukazujú, že produktivita sa pri použití joysticku IDEALdrive zvyšuje o 6 % v porovnaní s konvenčnými systémami riadenia, pričom pracovné zaťaženie obsluhy pri riadení sa zníži o 65 %. Porovnanie je založené na čase, ktorý vodiči potrebovali na absolvovanie okruhu na simulovanej trati s IDEALdrive v porovnaní s konvenčným riadením.

„Toto je podložené praktickými dôkazmi z terénnych skúšok s operátormi, ktorí mali prospech z používania systému počas žatvy v roku 2021. Ďalšou výhodou, ktorú ukazujú skúšky a skúsenosti v teréne je, že obsluha stroja sedí pohodlne v sedadle s nohami na stupačkách. S úplne odstráneným stĺpikom riadenia poskytuje neprerušovaný výhľad vpred a cez žaciu lištu. Pracovníci sa tak nepotrebujú predkláňať a krčiť, napoly stáť nad volantom, aby videli, čo sa pred strojom deje,“ dodáva J. Aubrion.

Joystick nahrádza volant

IDEALdrive nahrádza bežný volant joystickom na ľavej lakťovej opierke, ktorý ovláda riadenie, zatiaľ čo joystick kombajnu na pravej strane mení rýchlosť a smer. Ovládacie prvky zvyčajne zoskupené na volante alebo stĺpiku riadenia sú teraz umiestnené na joysticku na dosah ruky obslužného pracovníka. Tlačidlá v hornej časti joysticku riadenia ovládajú smerové svetlá v cestnom režime a svetlá v poľnom režime; tlačidlá na zadnej strane zapínajú navádzanie, prepínajú svetlá z diaľkových svetiel na tlmené a ďalšie sú tu na trúbenie.

Intuitívny a ľahko použiteľný joystick poskytuje presné ovládanie s premenlivým odporom, priamoúmerným rýchlosti vpred a uhlu natočenia. „Návrat do stredu“ vycentruje joystick, keď ho operátor pustí, a súčasne nastaví kolesá priamo dopredu.

Plne legálne na ceste

IDEALdrive je plne homologovaný pre požiadavky EÚ na cestnú premávku od TÜV a spĺňa normu funkčnej bezpečnosti ISO-25119. Používatelia skúšobných strojov uvádzajú, že jazda na ceste je jednoduchá, pričom systém poskytuje intuitívne a presné ovládanie. Proporcionálne zníženie uhla natočenia volantu so zvyšujúcou sa rýchlosťou vpred pomáha udržiavať stabilitu a pohodlie počas prepravy.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down