Riešenia šité na požiadavky praxe

Celoslovenské dni poľa sú najväčšou odbornou poľnohospodárskou výstavou na Slovensku na otvorenej ploche. Jej 12. ročníka, ktorý sa tradične uskutočnil v prvom júnovom týždni - tentoraz na poliach Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU v Oponiciach, sa opäť zúčastnila slovenská spoločnosť AM AGRO s variantmi ochrany najdôležitejších poľných plodín – pšenice ozimnej a kukurice.

CDP 2023

„Rovnako, ako po iné roky, sa na celoslovenskom stretnutí poľnohospodárov prezentujeme efektívnymi, komplexne postavenými riešeniami v ochrane porastov najvýznamnejších poľnohospodárskych plodín, konkrétne v pšenici ozimnej a kukurici,“ uviedol Ing. Gabriel Villár, obchodný riaditeľ spoločnosti AM-AGRO v úvode prehliadky pokusu, zameraného na herbicídne a fungicídne riešenia v uvedených plodinách. 

Efektívne v ochrane pšenice

V prvom z predstavených variantov ochrany proti burinám v pšenici ozimnej bolo na jeseň vykonané postemergentné ošetrenie herbicídmi Dina 500 SC (diflufenican) a Savvy (metsulfuron methyl) proti širokému spektru na jeseň sa vyskytujúcich burín. Výsledkom bol čistý porast pšenice bez prítomnosti burín.

V rámci fungicídnej ochrany boli zrealizované dve aplikácie v T1 a T2 termínoch. Konkrétne bol aplikovaný systémový fungiíd Imperis (pyraclostrobin, fluxapyroxad) s účinnosťou proti septorióze pšenice, hrdzi pšeničnej, múčnatke trávovej a helmintosporióze pšenice. Ošetrenie bolo doplnené o stimulátor Asahi SL na báze aromatických nitrozlúčenín a listové hnojivo Samppi s obsahom mikroelementov od japonskej spoločnosti Asahi. V T2 termíne bol aplikovaný osvedčený fungicíd Baghira (tebuconazole, prothioconazole) - špecialista na fuzariózy klasu.

V ďalšom variante bol začiatkom novembra aplikovaný herbicíd Agility s obsahom účinných látok chlorotolurondiflufenican - aj tento variant bol bez prítomnosti burín. Na jar – v termíne T1 boli aplikované prípravky Imperis spolu s listovým hnojivom Samppi a stimlátorom Asahi SL a v T2 opäť fungicíd Baghira. 

Tretí variant bol zameraný na predstavenie účinnosti herbicídneho ošetrenia na jar. Konkrétne v polovici apríla bol aplikovaný systémový rastový herbicíd Flame Duo (florasulam, tribenuron) – špecialista na lipkavec obyčajný a dvojklíčnolistové buriny. G. Villár odporúča ošetrenie od rastovej fázy objavenia sa tretej odnože až do štádia vlajkového listu pšenice, z hľadiska burín je ošetrenie najúčinnejšie pri skoršej postemergentnej aplikácii, počas intenzívneho rastu mladých burín v ranných fázach ich vývinu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down