24.09.2018 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Riziká a riadenie rizík v moderných podnikoch

Poľnohospodárstvo bolo vždy vystavené širokému spektru rizík, pričom ostatné roky sú toho jasným dôkazom. Poľnohospodári čelia rôznym rizikovým situáciám, ku ktorým radíme napríklad zvyšujúcu sa volatilitu cien poľnohospodárskych produktov, ale aj cien vstupov, zmenu klímy. Takisto čelia rastúcim ťažkostiam pri hľadaní kvalifikovaných pracovníkov ale tiež rastúcej kritike moderného intenzívneho poľnohospodárstva zo strany verejnosti a masovokomunikačných prostriedkov. Riadenie rizík v poľnohospodárstve je preto veľmi dôležité.

Podnikanie v poľnohospodárstve bolo vždy riskantným podnikaním. Najmä preto, lebo je spojené s prácou so živými organizmami, s potrebou čeliť poveternostným podmienkam a iným prírodným javom, akými sú choroby zvierat, škodcovia, rôzne patogény, atď.

Navyše, v dôsledku postupnej liberalizácie spoločnej poľnohospodárskej politiky sú naši poľnohospodári viac ako kedykoľvek predtým stále viac vystavovaní svetovým poľnohospodárskym trhom a cenám na nich. V dôsledku toho sa stále častejšie stretávajú s rastúcou cenovou nestabilitou.

Musia tiež čeliť rastúcim požiadavkám EÚ v oblastiach politiky životného prostredia a starostlivosti o zvieratá (v spojitosti s welfare zvierat, teda s ich pohodou a blahom). Významným rizikom sa pre poľnohospodárov stáva aj neistota, ktorá súvisí s budúcou poľnohospodárskou politikou ako aj s environmentálnymi politikami EÚ.

Proces zmeny klímy prináša so sebou zmenu poveternostných podmienok, mení sa množstvo a sezónne rozloženie zrážok, rastú teploty vzduchu. Poľnohospodári sú stále častejšie konfrontovaní s extrémnymi javmi počasia, akými sú suchá, silné dažde, búrky a extrémne vysoké alebo extrémne nízke teploty.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down