03.03.2014 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rodinné farmy by mohli prispieť k zamestnanosti na vidieku

Rodinné farmy patria k najrozšírenejším formám hospodárenia na pôde.

BRATISLAVA. "Vo svete je ich okolo 500 miliónov. Je to práve farmárska rodina, ktorá môže zohrať kľúčovú úlohu nielen pri oživení trhu so zdravými potravinami, ale aj ako krásny príklad potravinovej bezpečnosti," priblížila predsedníčka Zväzu ekologického poľnohospodárstva - EKOTREND Slovakia Zuzana Homolová.
V situácii, keď Európa hľadá spôsob riešenia vysokej nezamestnanosti, by podľa nej mohla pomôcť práve podpora tohto druhu poľnohospodárstva. Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) vyhlásila tento rok za Medzinárodný rok rodinných fariem. "Prispievajú k zamestnanosti na vidieku, sú súčasťou miestnej kultúry, posilňujú lokálnu ekonomiku a lokálne regionálne trhy," vysvetlila Z. Homolová.
Štátna tajomníčka ministerstva pôdohospodárstva Magdaléna Lacko–Bartošová v rozhovore pre Roľnícke noviny vyjadrila znepokojenie nad výrazným znížením počtu fariem u nás, a tým aj nad poklesom zamestnanosti na vidieku. "Ak by tento pokles pokračoval súčasným tempom až do roku 2050, tak by na svete prišlo o prácu asi 1,6 miliardy farmárov. To je príliš veľa na to, aby sme s tým nič nerobili. Je to úloha pre FAO, ale aj EÚ či národné vlády, ako zabezpečiť zamestnanosť v agrárnom odvetví," upozornila.
Agrorezort chce podľa jej slov podporiť rodinné farmy a mladých roľníkov. "Chceme, aby ľudia videli v poľnohospodárstve zmysel svojho života a aby túto jednu z najstarších ľudských činností neopúšťali," zdôraznila M. Lacko-Bartošová. Práve mladí roľníci a menšie farmy by podľa nej dokázali zabezpečiť vyššiu zamestnanosť, než je to v prípade industriálnych agrárnych systémov. "Tie sú totiž jednoznačne vyvíjané na to, aby boli ekonomicky efektívnejšie a šetrili pracovnú silu," pripomenula.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down