Autor
Kategórie:
Nezaradené

Rodinné podnikanie poslancov presvedčilo

Na Slovensku sa možno zavedú legislatívne podmienky pre rodinné podnikanie. Strana KDH v piatok uspela so svojím návrhom. Poslanci Národnej rady SR poslali do druhého čítania návrh zákona o podpore rodinného podnikania.

„Je to nový koncept pre Slovensko, ktorý je zabehnutý vo vyspelej Európe,“ odôvodňoval návrh predseda KDH Ján Figeľ. Vytvorenie podmienok pre rodinné podnikanie má byť podľa neho odpoveďou na dlhodobo sa zhoršujúce podnikateľské prostredie, nárast daní, odvodov či poplatkov a celkovej administratívy v podnikaní.
Podľa podpredsedu KDH Jána Hudackého zabezpečí rodinné podnikanie dlhodobo udržateľné sociálno-ekonomické výhody. Zákon môže pritom prispieť aj k zníženiu nezamestnanosti na Slovensku a odbremeneniu sociálneho systému. Rodinní členovia, ktorí by sa chceli stať súčasťou podniku, by sa totiž museli odhlásiť z úradu práce.
KDH navrhuje tri základné formy rodinného podniku. Má ísť o rodinnú živnosť, rodinnú farmu a rodinnú obchodnú spoločnosť. Tieto subjekty majú byť podľa návrhu zvýhodnené v daňovej oblasti, a to napríklad prostredníctvom znižovania základu dane, maximálnej výšky paušálnej dane i sadzby dane z príjmu. Tá má mať v prípade rodinnej firmy a rodinnej farmy výšku 19%, pokiaľ základ dane podniku neprekročí 176,8-násobok životného minima.
Pre rodinné firmy navrhuje strana takisto zjednodušiť administratívu a zlepšiť prístup k štartovaciemu kapitálu. V tejto súvislosti má zákon umožniť poskytnutie investičnej pomoci na obdobie dvoch rokov v podobe daňových úľav. A to v prípade, že celkový počet členov rodiny a zamestnancov v podniku je najviac deväť ľudí. (tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *