29.10.2013 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rodinné podnikanie sa na Slovensku nezavedie, návrh KDH neuspel

Na Slovensku sa nezavedú legislatívne podmienky pre rodinné podnikanie, opozičná strana KDH dnes neuspela so svojím návrhom. Poslanci Národnej rady (NR) SR neschválili návrh zákona o podpore rodinného podnikania, ktorý plénu predložili poslanci strany Ján Hudacký, Pavol Zajac a Ján Figeľ.

Vytvorenie podmienok pre rodinné podnikanie malo byť podľa predkladateľov odpoveďou na dlhodobo sa zhoršujúce podnikateľské prostredie, nárast daní, odvodov či poplatkov a celkovej administratívy v podnikaní. Zákon by podľa nich mohol prispieť aj k zníženiu nezamestnanosti na Slovensku a odbremeneniu sociálneho systému. Rodinní členovia, ktorí by sa stali súčasťou podniku, by sa totiž museli odhlásiť z úradu práce.
      KDH navrhovalo tri základné formy rodinného podniku. Malo ísť o rodinnú živnosť, rodinnú farmu a rodinnú obchodnú spoločnosť. Tieto subjekty mali byť podľa návrhu zvýhodnené v daňovej oblasti, a to napríklad prostredníctvom znižovania základu dane, maximálnej výšky paušálnej dane i sadzby dane z príjmu. Tá mala mať v prípade rodinnej firmy a rodinnej farmy výšku 19 %, pokiaľ základ dane podniku neprekročí 176,8-násobok životného minima.
      Pre rodinné firmy navrhovala strana takisto zjednodušiť administratívu a zlepšiť prístup k štartovaciemu kapitálu. V tejto súvislosti mal zákon umožniť poskytnutie investičnej pomoci na obdobie dvoch rokov v podobe daňových úľav. A to v prípade, že celkový počet členov rodiny a zamestnancov v podniku je najviac deväť ľudí.
      Podľa KDH odmietnutie tohto návrhu v parlamente je zo strany koaličných poslancov arogantným krokom voči slovenským občanom. "Jeden z najväčších súčasných problémov na Slovensku je nezamestnanosť. Strana Smer-SD riešenia nemá a účinné opatrenia zo strany KDH či opozície odmieta. Je to na škodu rodinám a podnikateľom," reagoval po hlasovaní predseda hnutia Ján Figeľ. Zároveň avizoval, že rodinné podnikanie bude stále súčasťou politického programu KDH. "Budeme sa naďalej usilovať primeranými formami predkladať riešenia tak, aby sa stali súčasťou zákonných opatrení na Slovensku," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down